Rollerblock
Symposium opracował technologię poprzecznej izolacji drgań w oparciu o łożyska kulowe w postaci oryginalnego Rollerblocka w 1997; od tego momentu druga generacja Rollerblocków Symposium stała się poziomem odniesienia dla izolacji drgań w oparciu o łożyska kulowe w branży audio high-end. Wiele entuzjastycznych recenzji i opinii użytkowników ugruntowało ich pozycję jako najlepszego, kulowego urządzenia izolacyjnego. Jednakże, z czasem powstała konieczność wprowadzenia na rynek bardziej przystępnej cenowo wersji kulowego urządzenia izolującego, zaprojektowanego z tą samą dbałością o jakość co oryginalny Rollerblock. Tak powstał Rollerblock Jr.
Rollerblock Jr składa się z 6 elementów górnych, 6 dolnych oraz 3 szt łożysk centralnych, które łącznie dają komplet 3 podwójnych izolatorów/sprzęgów. Każdy element górny i dolny wykonany jest anodyzowanego na czarno stopu aluminium lotniczego, o średnicy 4.76 cm i wysokości 1.58 cm. Wymiary Rollerblocka Jr. dobrano, biorąc pod uwagę łatwość montażu i zastosowania, który jest jednocześnie na tyle mocny aby wytrzymać duże obciążenia ze strony wzmacniaczy czy zestawów głośnikowych. Wnętrze o kształcie czaszy zaprojektowano w taki sposób, aby część górna i dolna tworzące „kanapkę”, były stabilne, przyczyniając się do prostoty instalacji. Górna i dolna część są płaskie i tym samym dobrze pasują do powierzchni obudowy urządzeń jak i równych powierzchni podłoża czy wykładzin.
Wersja 1.1.
Po wyprodukowaniu pierwszej partii izolatorów, Rollerblock Jr został zmodyfikowany; wyposażono go w gwintowany otwór, umieszczony na zewnętrznej stronie czaszy łożyska. Otwór ten pozwala na przykręcenie Rollerblock’a Jr do większości urządzeń (zamiast standardowych nóżek) lub za pomocą dwustronnych śrub do drewna, do większości platform. Ponadto zmodyfikowano materiał z którego wykonane są bloki, teraz jest to wyższej klasy aluminium lotnicze. Sferyczność czasz oraz pozostałe zależności geometryczne zachowano na niezmienionym poziomie.
Łożyska
Standardowy Rollerblock Jr wyposażony jest w 3 kule ze stali chromowej, jako upgrade dostępna jest wersja wyposażona w super precyzyjne kule wykonane z węglika wolframu. Konfiguracja taka oznaczona jest jako Rollerblock Jr + z łożyskami wolframowymi.
Zastosowania
Rollerblock Jr działa efektywnie pod każdym urządzeniem, w szczególności pod cyfrowymi źródłami dźwięku (odtwarzacze CD i transporty), przedwzmacniaczami i wzmacniaczami, ale może być użyty także do izolowania i sprzęgania całych półek i platform, gramofonów, zasilaczy (włączając w to kondycjonery sieciowe) i zestawów głośnikowych. Zaletą Rollerblocków Jr, podobnie jak oryginalnych Rollerblocków Series 2, jest ich subtraktywny charakter. Rollerblocki Jr zaprojektowano w taki sposób, by zamiast podejmować próbę kompensacji istniejącego problemu czy niedoskonałości systemu poprzez wprowadzenie nowych rezonansów, raczej usuwać przyczynę rezonansów i zniekształceń. Stopki i inne akcesoria nie powinny być źródłem kolejnych problemów, tworząc kolejne rezonanse; wiele z nich pogrubia bas i niższy podzakres średnicy poprzez nadmiar sztucznego basu, wprowadzając fałszywe poczucie „ciepła” i wrażenie znakomitego basu, który jednakże staje się męczący, niszcząc jednocześnie dokładność barwy dźwięku i przenoszenie transjentów całego systemu muzycznego.
Zalety brzmieniowe
Poprawna instalacja przekłada się na zwiększenie przejrzystości, dynamiki i muzykalności, właściwości które niosą ze sobą lepszą separację składowych harmonicznych i ograniczenie nadmiernych sybilantów pochodzących od wibracji. Ponadto, można oczekiwać większej czystości brzmienia poszczególnych instrumentów osadzonych w polu dźwiękowym i lepiej zdefiniowanego basu oraz bardziej precyzyjnej równowagi tonalnej.
Teoria działania
Powodem stosowania kulowych akcesoriów izolujących jest odizolowanie poszczególnych urządzeń od wibracji poziomych pochodzenia mechanicznego, bez jednoczesnego indukowania dodatkowych podbarwień i zniekształceń (mogą one powstawać na skutek zastosowania niewłaściwych materiałów, które z kolei mogą rezonować lub wibrować i generować nowe wibracje w urządzeniu, które ma być izolowane). O ile może się wydawać, że jakikolwiek rodzaj akcesoriów kulowych zda egzamin, właściwe wykonanie wymaga dbałości i precyzji. Odpowiednie, inżynierskie rozwiązanie problemu, stanowi różnicę pomiędzy „zabawką” a rzetelnym akcesorium, które jeśli nie jest wykonane poprawnie, generuje jedynie nowe problemy.
Nieco na temat problemów – i sposobach ich rozwiązania
Wszystkie łożyska generują szum w momencie toczenia się po powierzchni. Szum jest przenoszony bezpośrednio na urządzenie i może stać się wtórnym źródłem zniekształceń. Jeśli drgania nie są w sposób umiejętny ograniczane, „lek” może być gorszy od „choroby”. Akcesoria wykorzystujące więcej niż jedno łożysko, indukują większy szum, niż akcesoria wykorzystujące mniejszą ilość kulek. Zgodnie z tym założeniem, Rollerblocki Jr, podobnie jak wszystkie pozostałe rodzaje Rollerblocków, wykorzystują najmniejszą możliwą ilość kul – jedną na jedno akcesorium – by zagwarantować najmniejsze możliwe drgania. Co więcej, w celu uzyskania najlepszego kompromisu pomiędzy stabilnością mechaniczną a osiągami, ważny jest nie tylko stosunek średnicy kuli do czaszy, ale przede wszystkim bezwzględny rozmiar tych elementów. Symposium prowadzi pionierskie badania dotyczące akcesoriów antywibracyjnych wykorzystujących boczne łożyska kulowe do współpracy z komponentami aktywnymi; od 1996 roku eksperymentowaliśmy z różnymi kombinacjami i odkryliśmy, że kula o średnicy 1/2” w połączeniu z czaszą o standardowej sferyczności oferuje najlepsze parametry brzmieniowe. Wiele pozytywnych recenzji oraz lawina pochlebnych opinii od użytkowników zdają się potwierdzać słuszność tych rozwiązań.
Z tego powodu.Rollerblocki Jr wykorzystują te same zależności pomiędzy kulą a czaszą, jak nasze doskonale oceniane Rollerblocki Series 2+, stanowiące rozwiązanie klasy state-of-the-art. Eksperymenty dotyczące różnych sfer czasz oraz materiałów z których wykonywana jest kula, sugerują że o ile mogą wystąpić różne warunki rezonansowe, wydajność poziomej izolacji nie poprawia się, a w większości przypadków może się nawet pogorszyć.
Dyskusja techniczna
Rollerblock Jr wykorzystuje dwie czasze o podobnej sferyczności, umieszczone naprzeciw siebie z jedną kulką umieszczoną pomiędzy czaszami. Ta konstrukcja „podwójnego stosu” została wynaleziona i po raz pierwszy opisana przez Symposium w oryginalnym wniosku patentowym dotyczącym Rollerblocków w 1997 roku i poprzedziła wszelkie opisy podobnych akcesoriów, typu „Zrób to sam”, o kilka lat. Zastosowanie czaszy w przeciwieństwie do płaskiej powierzchni posiada kilka zalet w przypadku pracy bez udziału zewnętrznych sił tłumiących ruch kuli (Symposium uzyskał patent dotyczący stabilizacji i odchylenia łożyska magnetycznego; obecnie, technologia ta stosowana jest w stoliku Symposium Isis Rack. W celu uzyskania dalszych informacji technicznych oraz teorii stojącej za akcesoriami izolującymi, wykorzystującymi łożyska kulowe, prosimy zajrzeć tutaj.
Dobór materiałów i drenaż mechaniczny
Materiał wykorzystywany do produkcji obudowy Rollerblocków jest krytyczny pod względem uzyskania neutralnego, pozbawionego rezonansów brzmienia: solidny stop aluminium z którego wykonane są Rollerblocki Jr jest odporny na rezonanse wewnętrzne a także transmituje energię na zewnątrz samego siebie oraz urządzenia które jest na nim umieszczone na mechaniczne „podłoże” (innymi słowy na powierzchnię podparcia) w celu zagwarantowania najlepszych rezultatów brzmieniowych. Stop aluminium został wybrany z określonego powodu: stanowi lepsze medium sprzęgające niż mosiądz, stal czy inne materiały, z uwagi na większą szybkość transmisji mechanicznej, która w naturze jest lepsza tylko w dwóch metalach – srebrze i miedzi, jednakże aluminium lotnicze posiada znakomite własności mechaniczne: solidność, twardość, całkowitą odporność na korozję i umiarkowany koszt, co razem sprawia, że to najlepszy wybór.
Podobnie, testy odsłuchowe w różnych systemach, przy wykorzystaniu różnych komponentów potwierdziły, że węglik wolframu jest najlepszym materiałem na łożyska kulowe. Wiele osób będzie podejrzewać, że to z powodu niezwykłej twardości węglika wolframu, podczas gdy chodzi o znakomite własności transmisji mechanicznej węglika wolframu, które są zbliżone do aluminium i stanowią doskonałe dopasowanie do stopu aluminium a tym samym lepszy wybór niż kule ceramiczne (charakteryzujące się nieco większą twardością lecz gorszymi właściwościami transmisyjnymi) w celu zachowania mechanicznej przepuszczalności właściwej w obrębie całej struktury Rollerblocków.
Specyfikacja techniczna:
Budowa: | 6 elementów górnych, 6 dolnych oraz 3 szt łożysk centralnych, które łącznie dają komplet 3 podwójnych izolatorów/sprzęgów. |
Materiał | anodyzowany na czarno stop aluminium lotniczego |
Średnica: | 4,76 cm |
Wysokość: | 1.58 cm |
Informacje o bezpieczeństwie produktu
Informacje o producencie