Lampowy wzmacniacz zintegrowany
PrimaLuna z dumą prezentuje EVO 300 Hybrid - pierwszy hybrydowy wzmacniacz zintegrowany opracowany wspólnie z Floyd Design. Wzmacniacz ten jest doskonałym połączeniem lampowego przedwzmacniacza opracowanego laboratoriach PrimaLuna i tranzystorowego stopnia wyjściowego będącego dziełem Floyd Design. Pierwszy zintegrowany wzmacniacz hybrydowy PrimaLuna zbudowany jest z lampowej sekcji przedwzmacniacza zaprojektowanej w laboratoriach PrimaLuna i opartej na tranzystorach MOSFET części wzmacniającej skonstruowanej przez Floyd Design. Projektantem tej ostatniej jest Jan de Groot. Pod względem brzmienia, tranzystory MOSFET są najbliższe lampom. Jest więc logicznym rozwiązaniem wykorzystanie ich do rozszerzenia możliwości wzmacniaczy lampowych. Zwłaszcza, że Jan zawodowo projektuje układy z tranzystorami MOSFET od 1995 roku. Firma PrimaLuna powstała w 2003.
Sekcja przedwzmacniacza hybrydowej integry PrimaLuna wykorzystuje znany układ sześciu lamp 12AU7. Sekcję wzmacniającą Floyd Design oparł o sparowane tranzystory JFET [produkcji Linear Integrated Systems] oraz tranzystory MOSFET 20N20/20P20, co w rezultacie daje moc 2 x 100W dla 8Ω. Tam, gdzie możliwe zastosowano montaż metodą punt-do-punktu. Jeżeli trzeba było wykorzystać płytkę, zastosowano płytki najwyższej jakości [grubość 2,5mm zamiast standardowych 1,6mm oraz pozłacane ścieżki grubości 105 zamiast 35 mikrometrów]. Sekcja przedwzmacniacza wykorzystuje dwa niezależne zasilacze [w tym i dwa niezależne transformatory] a część wzmacniającą zasila jeden transformator 500VA. Wszystkie zasilacze wyposażono w firmowy układ AC Offset Killer.
Wzmacniacz wyposażony jest w sześć wejść liniowych [5 x RCA, 1 x kino domowe] oraz zestaw wyjść [stereo/mono/sub, tape out, słuchawki i kolumny]. Wewnątrz obudowy znajduje się ekranowany kompartment na opcjonalny przedwzmacniacz gramofonowy MM. Wzmacniacz jest zbudowany z najwyższą starannością. Choć waży aż 25kg nadal wygląda niesłychanie elegancko. Jak we wszystkich produktach PrimaLuna, do budowy układu wykorzystano komponenty elektroniczne najwyższej jakości. Takman, DuRoch, Nichicon, Alps, Linear Systems, Rubycon, Kemet to niektóre z marek, po które sięgnięto.
FLOYD Design
Działająca od prawie dwudziestu lat firma Floyd Design to część Durob Audio [dużego holenderskiego dystrybutora sprzętu audio] skoncentrowana na stosowaniu tranzystorów w branży audio. Kierowany przez Jana de Groota Floyd Design zajmuje się projektowaniem, modyfikowaniem i serwisowaniem tranzystorowych komponentów audio od 2002. Jeżeli chodzi o tranzystory JFET i MOSFET, Jan to jedna z osób najbardziej doświadczonych w branży. W latach 1986 - 1995 pracował jako szef serwisu dla Luxmana, Thorensa, AirTight oraz B&W. Potem był odpowiedzialny za projekt i budowę urządzeń Sphinx, słynnych holenderskich komponentów audio początku XXI wieku. W 2002 zaczął pracę dla Durob Audio, gdzie miał możliwość serwisowania, naprawiania i modyfikowania referencyjnych urządzeń Krell, Cello, DartZeel, D’Agostino i innych marek. Zdobyte przez niego doświadczenie pozwoliło stworzyć nową linię trwałych urządzeń audio o świetnym brzmieniu. Floyd Design jest znany z oferowania doskonałej jakości w dobrej cenie. Tak, jak PrimaLuna. Połączenie doświadczenia obu tych firm podnosi poprzeczkę na bardzo wysoki poziom.
O marce PrimaLuna
PrimaLuna to znany na całym świecie producent lampowych komponentów audio. Firmę założył, w 2003 roku, Herman van den Dungen, przedsiębiorca zajmujący się dystrybucją high-endowej elektroniki na terenie Holandii. Miał wtedy więcej niż 30 lat doświadczenia [teraz to już ponad 45 lat!] w zakresie projektowania, budowy, serwisowania, sprzedaży, eksportu i importu sprzętu audio. Był tu punkt wyjścia do stworzenia dostępnych, trwałych, niezawodnych i - przede wszystkim - wybitnie muzykalnych komponentów marki PrimaLuna. Do zespołu twórców pierwszych urządzeń firmy weszli jeszcze Marcel Croese [znany wcześniej z Goldmunda], Dominique Chenet [wcześniej pracujący dla firmy Jadis] oraz guru technologii lampowej, Kevin Deal. Razem zaprojektowali najlepsze możliwe urządzenia dostępne w najlepszej możliwej cenie. PrimaLuna od samego początku stara się rozumieć, czego potrzebują jej potencjalni klienci.
Główną podstawą filozofii firmowej jest to, że nie tylko jej produkty mają być pierwszej klasy. Do najwyższej ligii należą również pracujące dla firmy osoby. W zespole PrimaLuna znajdziemy więc najlepszych inżynierów, doskonałych montażystów i świetnych serwisantów. A wszystko to bez nadmiernego wzrostu cen urządzeń. Firma łączy zachodnie projektowanie i marketing z dalekowschodnią produkcją poddaną europejskiej kontroli jakości i uzupełnioną o holenderski serwis. Firma jest dumna z sieci swoich dystrybutorów, którzy - doceniając potencjał komponentów PrimaLuna - oferują je klientom na całym świecie. Specjalistyczne magazyny branżowe od wielu lat opisują produkty PrimaLuna w entuzjastycznych recenzjach. Można je przeczytać w The Absolute Sound, Stereophile, HiFi News, Hifi-World, the EAR, AudioReview, Hifi-Voice, Sound&Vision, HVT, HIFI.NL i wielu innych portalach.
Trzeba jednak pamiętać, że według PrimaLuna te dwadzieścia lat historii to dopiero początek.
Specyfikacja techniczna:
Moc Minimum 100W na kanał przy 4Ω (wartość typowa 115W)
Minimum 150W na kanał przy 8Ω (wartość typowa 170W
Pasmo przenoszenia 10Hz - 80kHz +/- 3dB
Wejścia 5 par stereo RCA, 1 wejście dla procesora
Wyjścia głośnikowe, tape-out, subwoofer (stereo/mono), słuchawki
Lampy 6 x 12AU7 (po 3 na kanał)
Damping factor 160 (przy 1kHz)
Zniekształcenia THD < 0,2% przy 100W i obciążeniu 8Ω
Odstęp od zakłóceń S/N -105dB (A-ważony)
Impedancja wejściowa 34 kΩ
Czułość 415mV
Wzmocnienie 37,2dB
Pobór mocy 99W w stanie jałowym
645W maksymalnie przy obciążeniu 4Ω
Waga netto 29kG, 35kG z opakowaniem
Wymiary 405 x 385 x 205 mm
Wymiary opakowania 578 x 468 x 316 mm
Informacje o bezpieczeństwie produktu
Informacje o producencie
Wariant kolorystyczny: |
|