McIntosh XRT2.1K

Kolumny głośnikowe

 • Dodaj recenzję:
 • Producent: McIntosh
 • Dostępność: Zapytaj - szybko odpowiadamy Zapytaj - szybko odpowiadamy

 • Historia ceny
 • 660 000,00 zł / para
 • para
 • Oblicz_raty_duckblue

McIntosh XRT 2.1K

Najwyższy model kolumny głośnikowej McIntosh, Hi-End


Najbardziej charakterystyczną cechą konstrukcyjną XRT2.1K jest wykorzystanie dwóch zespołów wielu głośników ułożonych w długie pionowe linie i aproksymujących źródło liniowe. To rozwiązanie jest od dawna stosowane przez McIntosha. Pierwsze prace badawcze z takim typem konstrukcji były prowadzone w firmie pod koniec lat 1970-tych.

O ile większość typowych zestawów głośnikowych ma charakterystykę kierunkową w zgrubnym przybliżeniu sfryczną, to dzięki zastosowaniu aproksymacji źródeł liniowych XRT2.1K mają charakterystkę w przybliżeniu walcową. Dzięki temu zmniejszane są odbicia od sufitu i podłogi. Mniejsze jest też zróżnicowanie głośności przy zmianie odlegości słuchacza od zestawu głośnikowego.

XRT2.1K jako jedna kolumna wykorzystuje łącznie 81 głośników. Jest to sześć 8-calowych głośników basowych, dwa 6,5-calowe głośniki dla pasma niższych średnich tonów, 28 głośników 2-calowych dla zakresu górnej części tonów średnich i 45 głośników wysokotonowych o rozmiarze 3/4 cala dla zakresu tonów wysokich. Zwielokrotnienie głośników zmniejsza obciążenie każdego z nich i minimalizuje też zniekształcenia.

Główna obudowa jest wewnątrz wzmocniona i mieści głośniki basowe oraz niskośredniotonowe. Obudowy lewa i prawa są różne i wzajemnie symetryczne. Wyloty tuneli bass-reflex znajdują się na tylnej ściance. Natomiast zespoły głośników średniowysokotonowych i wysokotonowych umieszczono w osobnej smukłej obudowie zamocowanej przed obudową główną. Do wykonania obudowy wykorzystano elementy aluminiowe, a lakierowanie na wysoki połysk wymaga położenia siedmiu warstw. Maskownice są utrzymywane magnetycznie, a oprócz tego niektóre elementy naśladują wygląd gałek z elektroniki McIntosha.

8-calowe głośniki basowe zaprojektowano specjalnie do tego modelu. Mają one duży zakres wychyleń oraz kanapkowe membrany z nanowęglowych włókien i Nomexu o strukturze plastra miodu. Te same materiały i kanapkową konstrukcję membrany zastosowano też w 6,5-calowych głośnikach niskośredniotonowych, także zaprojektowanych specjalnie do XRT2.1K. Głośniki średniowysokotonowe (2 cale) oraz wysokotonowe (3/4 cala) mają neodymowe magnesy, aluminiowo-magnezowe membrany i zostały specjalnie zoptymalizowane do projektu XRT2.1K.

Zwrotnica zapewnia równomierną charakterystykę przenoszenia w całym paśmie. Zastosowano elementy zdolne do pracy z dużymi prądami. Cewki mają niską rezystancję i każda z nich jest tak dobrana do konkretnej aplikacji aby zapewnić wysoką liniowość także na dużych poziomach głośności. Większość cewek ma metaliczne rdzenie. Kondensatory to też elementy niskostratne, są wśród nich kondensatory olejowe. Rezystory mają zintegrowane radiatory aby zapewnić stałość parametrów przy większych mocach. Oprócz tego w zwrotnicy zainstalowano bezpieczniki PTC. Jeśli nadmierne obciążenie spowoduje ich aktywację, po zmniejszeniu poziomu sygnału samoczynnie wracają one do normalnego stanu.

Podstawa kolumn jest wykonana z aluminium i szkła. Całość opiera się na czterech regulowanych stopkach, tak aby zapewnić dobry kontakt z podłożem i wyeliminować potencjalne zniekształcenia czy wibracje. Do połączenia ze wzmacniaczem służą opatentowane terminale McIntosh'a Solid Cinch. Do instalacji i złożenia kolumn zalecany jest zespół co najmniej czterech osób.


XRT2.1K stanowi następną ewolucję domowych głośników audio McIntosh. Przez 45 lat projektowania głośników, XRT2.1K stał się pełnozakresowym systemem, który zapewnia przestrzenną reprodukcję dźwięku z niezwykle głęboką sceną dźwiękową. Stojący na wysokości 7 stóp (2,1 metra), przyciągnie uwagę każdej osoby znajdującej się w pokoju. Ale kiedy muzyka zaczyna się, ludzie zwrócą uwagę tylko na otaczający ich dźwięk.
 

Wyjątkowe obrazowanie dźwięku

XRT2.1K wykorzystuje nasz znany system głośników liniowych, aby uzyskać równomierny obraz rozpraszania dźwięku. Słuchacz bliżej głośnika nie zostanie przytłoczony niezwykle głośnym dźwiękiem, a słuchacz znajdujący się dalej nie zauważy żadnego spadku poziomu dźwięku. Powstały dźwięk jest płynny i szeroki dla wszystkich słuchaczy, zapewniając wyjątkową jakość obrazu stereo w niemal wszystkich pozycjach odsłuchowych.

 

4-dorżny głośnik XRT2.1K zapewnia doskonałą jakość dźwięku na wszystkich poziomach ludzkiego spektrum audio. Wyjątkowy lewy i prawy głośnik wykorzystuje łącznie 81 przetworników składających się z (6)8-calowych przetworników niskotonowych, (2)6,5-calowych przetworników średniotonowych, (28)2 "głośników średniotonowych górnych oraz (45) ¾" głośników wysokotonowych, aby zapewnić niemal niezrównaną reprodukcję dźwięku. Przetworniki niskotonowe i średniotonowe o niskich częstotliwościach, mieszczące się w dużej obudowie obudowy basowej, to zupełnie nowe konstrukcje stworzone specjalnie dla XRT2.1K. Ich niezwykle sztywne i lekkie membrany w połączeniu z bardzo długą konstrukcją zapewniają niesamowite brzmienie przy niskich częstotliwościach. W linii umieszczono przetworniki średniotonowe górnego zakresu częstotliwości Aluminium-Magnesium i metalowe głośniki wysokotonowe, które zostały specjalnie dostosowane do XRT2.1K i wyposażone w magnesy neodymowe.

Sieć zwrotnic została zaprojektowana tak, aby zapewnić równomierną charakterystykę częstotliwościową w całym zakresie słyszalnych dźwięków. Wykorzystuje kondensatory i induktorki o małej stratności i dużej wydajności prądowej. Cewka zastosowana w każdym z odcinków sieci zwrotnic została specjalnie dobrana do wysokiej liniowości, nawet przy wysokim poziomie mocy. Zapobiega to zniekształceniom muzyki o dowolnej częstotliwości.

Pod względem wizualnym XRT2.1K jest równie uderzający, jak brzmi. Wzmocniona obudowa basowa jest połączeniem szczotkowanego i czarnego aluminium i jest wykończona 7 warstwami farby fortepianowej czarnej o wysokim połysku. Front obudowy jest ponadczasowy z błyszczącą czarną częścią środkową i dwoma srebrno aluminiowymi osłonami końcowymi. KOnstrukcja wielu przetworników jest z przodu obudowy basowej, zawieszona za pomocą stalowych pająków, które są zakryte magnetycznie przymocowanymi osłonami, które wyglądają jak pokrętło McIntosh. Zdejmowane kratki głośnikowe mocowane są za pomocą magnesów i wyposażone w czarną tkaninę o wysokim połysku wykończenia. Obudowa korpusu wykonana jest z aluminium obrabianego maszynowo i szkła, jest podparta na 4 regulowanych nogach, co pozwala na perfekcyjny kontakt głośnika z podłogą, eliminując tym samym potencjalne źródło zniekształceń lub wibracji.

Nasze opatentowane, pozłacane, solidne złącza głośnikowe, są łatwe, ale też bezpieczne przy podłączeniu kabli głośnikowych, zapobiegają poluzowaniu kabli, a jednocześnie zapewniające wysoką jakość sygnału dostarczanego do głośnika. Dla częstotliwości średnich/ wysokich, niskich i niskich oraz subwooferów dostępne są oddzielne pary słupków łączących, które umożliwiają tri- lub tri-kablowanie. Logo McIntosh na przedniej płycie podstawy może być podświetlane na zielono za pomocą naszej technologii Power Control, znajdującej się w naszych wzmacniaczach, przedwzmacniaczach, wzmacniaczach zintegrowanych i innych produktach.Specyfikacja elektroniki McIntosh XRT 2.1K:

 • Impedancja nominalna: 8 Ω
 • Moc znamionowa: 2000 W
 • Pasmo przenoszenia: 12Hz to 45kHz
 • Poziom ciśnienia dźwięku, 2.8V/1M: 90dB
 • Zwrotnica: 150Hz, 450Hz, 2.1kHz


Specyfikacja głośnika McIntosh XRT 2.1K:

 • Liczba głośników niskotonowych: 6
 • Wielkość głośnika niskotonowego: 8"
 • Typ głośnika niskotonowego: Nanokarbon Włókno/komorowy plaster miodu
 • Ilość głośników średniotonowych: 2
 • Wielkość głośników średniotonowych: 6,5"
 • Typ głośników średniotonowych: Nanokarbon Włókno/komorowy plaster miodu
 • Ilość głośników wysokotonowych: 28
 • Wielkość głośnika wysokotonowego: 2"
 • Typ głośnika wysokotonowego: Aluminiumiowo-Magnezowa kopułka


Specyfikacja ogólna McIntosh XRT 2.1K:

 • Typ: podłogowa, 4-drożna
 • Maskownica: czarna, materiałowa, mocowana magnetycznie
 • Wymiary (S x W x G): 57.66cm x 211.2cm (wliczając nóżki) x 65.6cm
 • Waga: 76.2 kg
 • Waga z opakowaniem: 160,2 kg
 • Dostępne wykończenie: Czarny wysoki połysk