Japońska firma ViV Laboratory to marka założona w 2008 roku przez Koichiro Akimoto, który był inżynierem producenta instrumentów precyzyjnych. W roku 2010 firma zaprezentowała swój pierwszy produkt - aluminiowe ramię gramofonowe Rigid Float o śmiałej, wręcz rewolucyjnej myśli konstrukcyjnej. W kolejnych latach powstało ramię z rurką karbonową.
Ramię Rigid Float jest ramieniem prostym bez kąta przesunięcia główki, a jego podstawa pływa na cienkiej warstwie oleju z zawieszeniem magnetycznym. W klasycznych ramionach, szkodliwe wibracje przenoszone są na wkładkę za pośrednictwem punktu zawieszenia ramienia, które sztywno zespala rurkę ramienia z jego podstawą za pośrednictwem łożyska. Ponadto wszystkie inne ramiona za wyjątkiem ramion tangencjonalnych są przekrzywione, a niekorzystny wpływ tego przekrzywienia polegający na silnym przyciąganiu igły wkładki do środka płyty musi być kompensowany za pomocą mechanizmu anty-skatingowego. Niestety tej siły dośrodkowej nie da się w pełni kompensować żadnym mechanizmem z uwagi na jej zmienność, a efekty tego zjawiska mają zły wpływ na jakość odtwarzania i śledzenie rowka płyty przez igłę. Dodatkowo, poprzeczna siła nie dająca się prawidłowo skompensować mechanizmem anty-skatingowym niszczy rowki płyty, skraca życie igły i z czasem uszkadza jej delikatne, sprężyste zawieszenie we wkładce.
W ramieniu Rigid Float wibracje są tłumione przez cienką warstwę płynu. Ponadto, ze względu na niskie tarcie w punkcie zawieszenia oraz brak zjawiska przyciągania igły do centrum płyty i konieczności kompensacji mechanizmem anty-skatingowym, ramię posiada inne zalety, jak wysoką czułość i wysoką skuteczność śledzenia z uwagi na prowadzenie w centrum rowka płyty winylowej. Wkładka zamontowana w ramieniu Rigid Float pracuje optymalnie, wprowadzając absolutnie minimalną ilość zniekształceń i wydobywając maksimum informacji z rowka. Dzięki ramieniu Rigid Float usłyszysz więcej muzyki z płyty winylowej.
Ramiona Rigid Float posiadają niezwykle prostą konstrukcję i łatwo je można zastosować w każdym gramofonie, również jako drugie ramię.
W ofercie VIV Laboratory znajdują się ramiona o 3 długościach z rurką aluminiowa lub z karbonu. Zaletą ramion jest również wymienna główka Nelson hold headshell, co umożliwia łatwą wymianę wkładek poprzez wymianę samej główki. Dzięki takiej konstrukcji nie tylko możesz zastosować ramię VIV w swoim gramofonie, ale również w prosty sposób wymieniać wkładki ciesząc się ich zróżnicowanymi walorami sonicznymi.