Symposium Rollerblock Series 2+

Rollerblock

  • Dodaj recenzję:
  • Kod: 8672
  • Producent: Symposium Acoustics
  • Dostępność: Zapytaj - szybko odpowiadamy Zapytaj - szybko odpowiadamy

  • Historia ceny
  • 3 040,00 zł / zestaw
  • zestaw
  • Credit Agricole Raty, Płatność gotówką, Płatność przelewem, Płatność za pobraniem
  • Oblicz_raty_duckblue

Rollerblocki Serii 2+ firmy Symposium, są urządzeniem towarzyszącym dla systemów sprzętowych i zapewniają jednoczesne sprzęganie i odprzęganie komponentów audio i video. Zestaw Rollerblocków – kiedy zostanie zainstalowany prawidłowo – może podnieść ogólną efektywność działania systemu o wielkość podobną do całkowitego upgrade’u sprzętu, z którym współpracuje.

Implementacja technologii wykorzystywanej w ochronie przed trzęsieniami ziemi i połączenie jej z odpowiednimi technikami transmisji mechanicznej sprawia, że Rollerblocki są najbardziej efektywnym dźwiękowo systemem sprzęgającym, jaki jest obecnie dostępny. Stosowane pod elementami zestawów sprzętu cyfrowego, odtwarzaczami DVD, przedwzmacniaczami i innymi komponentami zapewnią zdumiewające rezultaty. Ulepszenie ogniskowania, szersza scena dźwiękowa, stabilność obrazu, dynamika i szczegółowość – to jedynie kilka z dźwiękowych rozkoszy, jakie oczekują na prawdziwego audiofila. Kiedy Rollerblocki będą użytkowane z efektywną podstawą dla systemu (jak np. platformy Symposium), będą stanowić kolejny krok w kierunku idealnego wsparcia systemowego, czyli jednoczesnej izolacji komponentów, jak również filtracji zakłóceń powodowanych przez ich obudowy.

Zestawy Rollerblocków Serii 2+ osiągają swoje „magiczne” rezultaty dzięki podporządkowaniu prawom fizyki. Ściśle przestrzegana tolerancja wartości (znacznie dokładniejsza, niż przy zazwyczaj spotykanych audiofilskich urządzeniach, mających poprawiać jakość dźwięku), jest odpowiedzialna za uznanie, jakim Rollerblocki cieszą się na całym świecie jako najlepsze dostępne urządzenie izolacyjne, oparte na łożysku kulkowym. Profesjonalni recenzenci, jak również prywatni posiadacze wyrażają się z empatią na temat możliwości Rollerblocków dotyczących uwydatniania i ulepszania działania dosłownie każdego komponentu, włącznie z odtwarzaczami CD, DVD, transportami cyfrowymi, przedwzmacniaczami, wzmacniaczami i innymi urządzeniami.

Rollerblocki Symposium są dostarczane w specjalnie wydrążonym, drewnianym opakowaniu. Komplet stanowią korpusy Rollerblocków, standardowe, chromowane kule stalowe, podkładki z polerowanej stali nierdzewnej (do wykorzystania przy nierównych powierzchniach obudowy) i pełna instrukcja obsługi. Rollerblocki dostępne są w zestawach zawierających 3 lub 4 sztuki.

Kulki wykonane z węglika wolframu, jako standard
Z dniem 15 września 2002, wszystkie systemy serii 2 Rollerblock zaczęto wyposażać w kulki z węglika wolframu, dostępne wcześniej jako opcja. Zestawy te otrzymały oznaczenie Series 2+.

Obecny standard - Grade 10 Precision
Począwszy od 1 listopada 2004, wszystkie standardowe kulki z węglika wolframu są wykonane ze stopniem precyzji oznaczonym jako Grade 10. Kulki wykonane z najwyższym możliwym stopniem precyzji, Grade 3 Superballs, są dostępne jako upgrade lub mogą zostać zakupione w postaci nadwyżek produkcyjnych, pakowanych do zestawów Series 2+G3.

Istnieją 2 stopnie upgrade’u kulek podtrzymujących: standardowe kulki z węglika wolframu Grade 25, a także wykonane z najwyższą dokładnością , Grade 3 "Superball."

Można również przeprowadzić upgrade pierwszej generacji Rollerblocków „Series 1” do obecnej konfiguracji „Series 2”

W jaki sposób Rollerblocki poprawiają dźwięk i obraz
Polepszenie jakości dźwięku i obrazu osiąga się dzięki redukcji zakłóceń powstających w urządzeniu (powodowanych przez wibracje), przy wykorzystaniu Rollerblocków, bez jednoczesnego wprowadzania nowych rezonansów lub zniekształceń, czy zmiany charakteru tonalnego danego komponentu. Rollerblocki odfiltrowują i rozpraszają energię mechaniczną (wibracje), która pochodzi z samego komponentu, zapewniając jednocześnie izolację od zakłóceń zewnętrznych. Ten wyspecjalizowany, dwufrontowy atak na energię wibracji, wyróżnia systemy Rollerblock firmy Symposium spośród innych i odpowiada za ich niepodważalnie efektywne działanie.

Siła Rollerblocków Serii 2+ tkwi w ich prostym, ale skutecznym projekcie. Są wystarczająco małe, aby zostały bezkolizyjnie umieszczone w dowolnym systemie, przy minimalnym kłopocie i ustawieniach korygujących i praktycznie nie wymagają konserwacji, czy dalszych regulacji. Rollerblocki są urządzeniami samopoziomującymi i nie wymagają poziomowania urządzenia, czy podstawy, ani tego, aby poziomy urządzeń pomiędzy którymi są umieszczane, były równoległe. Dalszą korzyścią wynikającą z zastosowania Rollerblocków jest fakt, że jeśli urządzenie zostanie dotknięte, czy poruszone, samodzielnie powróci do pozycji wyjściowej.

Opis
Rollerblocki Serii 2 zostały wykonane z niezwykle twardego stopu lotniczego aluminium i powleczone czarną warstwą anodową. Ta stosunkowo cienka, specjalna warstwa, twardsza, niż lotnicze aluminium (samo w sobie twardsze niż niektóre rodzaje stali), poprawia wydajność kontaktu i stanowi „wymuszoną warstwę” tłumienia rezonansów w urządzeniu. Spodnia część Rollerblocków posiada cztery fazowane krawędzie i matrycę składającą się z szeregu wgłębień. To unikalne rozwiązanie poprawia mechaniczną styczność pomiędzy korpusem bloku, a powierzchnią wspierającą, działając podobnie jak stożek, jednak ze znacznie większym poziomem stabilności. Matryca jest wypełniona akustycznie absorbującym materiałem. Na górnej powierzchni urządzenia znajduje się sferyczne wgłębienie, które zostało wypolerowane do lustrzanej gładkości z precyzją przekraczającą 6 mikronów. To wyjątkowo dokładne wykończenie i ciężko jest je wykonać z tak dużą precyzją, jest ono jednak niezbędnie konieczne, aby można było osiągnąć najlepsze dostępne obecnie rezultaty na polu urządzeń izolujących.

Precyzyjnie wytoczona kulka jest umieszczana w zagłębieniu i spoczywa na jego dnie. Co najmniej trzy Rollerblocki muszą być rozmieszczone pod podstawą komponentu w taki sposób, żeby jego obudowa stykała się z górną częścią kulek, które mają służyć jako struktury podtrzymujące. Komponent spoczywa bezpośrednio lub pośrednio na podtrzymujących go kulkach, umieszczonych w wypolerowanych łożyskach.

Teoria funkcjonowania
Wibracje wpływają na działanie komponentów elektronicznych zwykle w negatywny sposób, a pochodzą ze źródeł zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych wobec komponentu. Sztywne podstawy, takie jak stożki lub kolce, zapewniają drogę ujścia (ściśle rzecz ujmując, mechaniczne połączenie z „gruntem”), dla wibracji, która jest bardziej efektywna niż typowe gumowane nóżki większości urządzeń. Stożkowe wsporniki działają w ten sposób, że zapewniają prymitywną „drogę falową” dla energii mechanicznej, skupiając ją w jednym punkcie i zmuszając, aby spotkała się ze strukturą wspierającą pod kątem 90 stopni – kątem optymalnym dla transferu energii (proszę sprawdzić naszą stronę internetową, w sekcji "Our Technology" , aby uzyskać wyczerpujące informacje na temat stożków podstawkowych i wyjaśnienia w jaki sposób i dlaczego działają). Podczas, gdy istnieje pewna kierunkowa charakterystyka tych urządzeń, dzięki której więcej energii może przepłynąć ze strony powierzchni do strony punktu wsparcia niż przeciwnie, są one bezużyteczne jeśli chodzi o kwestię izolacji, lub absorbcji fal niskich częstotliwości, ponieważ fale te, bez przeszkód przemieszczają się w górę struktury, wywierając wpływ na powierzchnie podtrzymujące, stożki i wreszcie samo urządzenie.

 

Gumowe nóżki, gumowe kulki i podkładki z sorbotanu
Zewnętrzne wibracje niskich częstotliwości takie, jak kroki, różne dźwięki, czy fale wstrząsów pochodzące z głośników i innych źródeł, mogą zostać zredukowane poprzez wprowadzenie wysokiego stopnia „dopasowania”, pomiędzy komponent a strukturę wspierającą, takiego jak np. dmuchane gumowe baloniki, czy bardzo miękkie, podatne na odkształcenia materiały w postaci podkładek z sorbotanu. O ile te urządzenia mają za zadanie odprzęgać komponent dzięki swoim prymitywnym właściwościom „izolacyjnym”, niestety zamykają wibracje wewnątrz samego komponentu poprzez odcięcie im drogi ujścia. Innymi słowy, co nie dostanie się do środka, to i nie wyjdzie na zewnątrz. Co gorsza, gumowe materiały magazynują i oddają energię z powrotem do urządzenia i zazwyczaj pogarszają rezultaty tworząc nowe źródło wtórnych wibracji. Aby zapoznać się z szerszą techniczną dyskusją dotyczącą różnic pomiędzy właściwościami Rollerblocków a opisywanymi, odkształcalnymi materiałami.

Zgodnie z tym, co już napisaliśmy, powstaje potrzeba izolacji komponentu, ale jednocześnie zapewnienia drogi ujścia dla wibracji wewnętrznych. Pracujące transformatory, napędy CD i stacji dysków, a nawet punkty styczne stałych urządzeń (wydające dźwięk spowodowany rozszerzaniem pod wpływem ciepła lub odwrotnie – kurczeniem się elementów pod wpływem wysokiego napięcia prądowego) – wszystkie mogą być źródłem wewnętrznych wibracji. Dzięki wydajnemu sprzężeniu obudowy danego komponentu z niewibrującym elementem filtrującym, czy też mechaniczną „podstawą”, możemy zapewnić drogę ujścia dla wibracji. Droga przewodzenia dla wibracji wypływających z urządzenia musi stanowić sztywną strukturę, ponieważ elastyczne materiały nie przewodzą energii zbyt dobrze. Skoro jednak chcemy również odizolować komponent od wibracji płynących z zewnątrz, struktura podparcia musi być także elastyczna. Te założenia niestety wzajemnie się wykluczają – podobnie, jak wyrażenie „miękka twardość”.

Systemy Rollerblock firmy Symposium (zarówno Seria 2, jak i poziom podstawowy w postaci Rollerblock Jr. ), spełniają te pozornie sprzeczne ze sobą warunki łącząc strukturę kuli ze zbiornikiem zoptymalizowanym pod kątem przewodzenia wibracji – korpusem urządzenia Rollerblock. Całe urządzenie jest precyzyjnie wykonane z metalu o wysokim współczynniku twardości i zapewnia znakomitą drogę przewodzenia dla energii wibracji, znacznie lepszą, niż w przypadku drewna, tworzyw sztucznych, czy gumy. Matryca na spodzie korpusu Rollerblocków Serii 2 przenosi powierzchnię kontaktu na krawędzie pomiędzy wgłębieniami (ze zwiększonym ciśnieniem) i służy jako mechaniczna droga dla fali. Energia wibracyjna przemieszcza się poprzez stalową kulkę do korpusu Rollerblocka, skąd jest odprowadzana do podłoża poprzez nieregularnie ukształtowane słupki metalu (w postaci matrycy plastra miodu). Energia może przedostać się przez strukturę wspierającą w wielu punktach jednocześnie i pod bardziej optymalnym kątem, co pozwala jej na penetrację podłoża w efektywniejszy sposób. Pochłaniający fale akustyczne materiał, który wypełnia otwory, rozprasza pewną ilość energii w postaci ciepła i eliminuje wszelkie rezonanse, jakie mogłyby powstać na skutek istnienia zagłębień w podstawie. Wstępne eksperymenty w różnych systemach elektronicznych potwierdziły efektywność matrycy w kierunku polepszenia działania całego urządzenia.

Fale niskich częstotliwości, pochodzące z podłoża, powodują fizyczne przemieszczenia struktur wspierających i korpusów Rollerblocków. Kiedy te mikroskopijne „trzęsienia ziemi” mają miejsce, kulka umieszczona wewnątrz struktury łożyska przesuwa się - lub „ślizga” – pomiędzy korpusem, a obudową urządzenia. Kiedy korpus Rollerblocka porusza się, przesuwa kulkę i urządzenie w kierunku bocznych krawędzi łożyska i rozprasza energię w postaci pracy. Przez cały czas zachowany jest kontakt pomiędzy obudową komponentu, a korpusem Rollerblocka poprzez łożyskowanie, co zapewnia nieprzerwaną, całkowicie sztywną, metalową drogę filtrowania wibracji, które w innym wypadku pozostałyby uwięzione wewnątrz urządzenia – nawet jeśli byłoby „odprzęgnięte” i mogło poruszać się względem struktury podparcia.

Ruchomy, twardy kontakt łożyskowania pojedynczej kulki, połączony z korpusem przystosowanym do transmisji energii mechanicznej, stanowi efektywne rozwiązanie połączenia sprzęgająco/odprzęgającego, zamknięte w prostej, eleganckiej formie. Projekt jest opatentowany.

Węglik wolframu jako materiał wykorzystany w produkcji kulki
Większość użytkowników preferuje węglik wolframu jako materiał wykorzystany do produkcji kulek w systemach Rollerblock i uważa się, że przewyższa on swoimi właściwościami stal (chromowaną i nierdzewną), mosiądz, szkło, czy ceramikę. Powodem tego jest unikalna kombinacja ekstremalnej twardości i wysokiego poziomu przewodnictwa mechanicznego, jaką prezentuje ten materiał. Jego przepuszczalność, czy też zdolność do działania jako mechaniczny przewodnik w wyższych częstotliwościach, jest bardzo zbliżona do cech aluminium, co zapewnia zwartą, wolną od odbić drogę transmisji i dopasowania do korpusu rollerblocka wykonanego z lotniczego aluminium.

Dla porównania materiał ceramiczny, chociaż wykazuje się znakomitą twardością, nie przekazuje energii nawet w przybliżeniu tak dobrze jak węglik wolframu (Transmisja ciepła jest bezpośrednim wskaźnikiem zdolności mechanicznego przewodzenia danego materiału. Słaba zdolność przewodzenia ciepła, charakterystyczna dla ceramiki, jest lepiej wykorzystywana w postaci izolacyjnej, np. jako materiał do wytwarzania kubków do napojów, a nie jako mechaniczne połączenie w urządzeniu izolacyjnym opartym na łożysku kulkowym).

Podsumowanie
Rollerblocki zapewnią polepszenie właściwości dźwiękowych wszystkich komponentów, jednak najlepsze efekty zazwyczaj są słyszalne przy zastosowaniu ich z urządzeniami cyfrowymi, takimi jak odtwarzacze CD, przetworniki DAC i dedykowane transporty. Poprawa dynamiki, przekazu transjentów, a także ogólne odczucie „powietrza” i przejrzystości, sugerują pogłębiony poziom odczytu informacji z dysków cyfrowych, zapewne będący wynikiem nieprześcignionej zdolności Rollerblocków do rozpraszania i izolowania rotacyjnych mikrowibracji, jakie są wytwarzane przez obrotowe mechanizmy tych urządzeń. Przy umieszczeniu Rollerblocków pod odtwarzaczami DVD, można uzyskać poprawę czystości i ostrości obrazu.

Redukcja wibracji i efekty, jakie zjawisko to wywiera na komponenty audio i video, pozwala audiofilom i miłośnikom video na wykonanie znaczącego kroku w kierunku optymalnej jakości odtwarzania. Najczęściej recenzowany na świecie przyrząd podstawkowy, tak naprawdę nie stanowi akcesorium, ale musi być uważany za urządzenie. Jak powiedział jeden z recenzentów: „Rollerblocki Symposium działają jak urządzenie, które może przeciwstawić się upływowi czasu, ponieważ nigdy się nie zestarzeje.”

Dostępne konfiguracje
Standardowy zestaw Rollerblocków Serii 2 zawiera korpusy Rollerblocków, podkładki z polerowanej stali nierdzewnej i standardowe kulki z węglika wolframu Grade 25, zapakowane w drewniane pudełko ochronne, wyłożone pianką.
Zestaw 3 sztuk: Odpowiedni dla większości instalacji i komponentów. Bez limitów obciążenia.
Zestaw 4 sztuk: Zapewni najlepsze rezultaty dźwiękowe przy cięższych urządzeniach (ponad 50 funtów / 23 kilogramy), bardzo dużych komponentach, lub komponentach ze złożoną, wielopoziomową, spodnią częścią obudowy (jak np. w odtwarzaczach DVD).

Specyfikacja techniczna:

Wymiary: 2" x 1" x 0.75" (5x2.5x1.9 cm)
Wykończenie: Czarne; anodowana powłoka; laserowo grawerowane napisy
Materiał matrycy: Pianka akustyczna
Materiał korpusu: Lotniczy stop aluminium 7075
Element nośny: Kulka z węglika wolframu Grade 25 (standard); Grade 3 Superball (opcja)
Sugerowany limit wagowy: Zestaw 3 sztuk: 300 lbs.(136kg)
Zestaw 4 sztuk: 400 lbs.(181kg)