Wzmacniacz
Nu-Vista 800.2
Nu-Vista 800 był wzmacniaczem, który w ciągu ostatnich kilku lat cieszył się dużą popularnością i był uważany jako wysokiej klasy hybryda zintegrowana. Niestety, jak w przypadku wszystkich rzeczy obejmujących nowoczesną i bardziej tradycyjną technologię, części zostały wycofane. Oryginalny ekspozytor w stylu retro nie był już produkowany w bardzo krótkim czasie.
Zostaliśmy więc z wyborem – zaprzestać produkcji popularnego wzmacniacza lub obejścia i zastąpić oryginał zaktualizowaną wersją, ale możliwie niezmienioną w stosunku do oryginalnej formuły.
Nu-Vista 800.2 w skrócie:
Nigdy wcześniej w historii hi-fi lampy Nuvistor nie były łączone z najnowocześniejszą technologią SMD i wyrafinowanymi nowoczesnymi technikami projektowania. Wydajność techniczna Nu-Vista 800.2 jest zdumiewająca.
Dziedzictwo TITANA
Nu-Vista 800 był wzmacniaczem, który w ciągu ostatnich kilku lat cieszył się dużą popularnością i zastosowaniem jako wysokiej klasy hybryda integrowana. Pierwotnie został zaprojektowany w 2013 roku, aby przywrócić wycofaną wówczas rodzinę produktów Nu-vista.
Przerobiliśmy stary obwód Nu-Vista zgodnie z nowoczesnymi praktykami i był to pierwszy układ, w którym zastosowano lokalnie odsprzęgnięty stopień wyjściowy od czasów TITANA. Wiązało się to z wyposażeniem każdego urządzenia wyjściowego w odpowiedni wysokoprądowy kondensator zasilający. Te kondensatory zamontowane na płytce PCB wzmacniacza mocy nadają mu wygląd podobny do silnika „V10”!
Zamontowanie takiego kondensatora w pobliżu każdego tranzystora wyjściowego umożliwia natychmiastowy dostęp do zmagazynowanej energii przy znacznie niższej impedancji ścieżki przepływu. Skutkuje to lepszą odpowiedzią na stany przejściowe i jednocześnie zapewnia stopień ulepszonego filtrowania tętnień przy wyższych prądach w połączeniu z kondensatorami zasilającymi umieszczonymi gdzie indziej.
Główne kondensatory zasilające są umieszczone bezpośrednio przy prostownikach, co również zmniejsza impedancję zasilania i pomaga utrzymać prostowanie i szumy z dala od obwodu PA o wysokim wzmocnieniu.
Urządzenie to cieszyło się dużą popularnością, dostarczając dźwięk Nu-Vista nowemu pokoleniu słuchaczy, a także wyprodukowano pasujący odtwarzacz CD, który również spotkał się z wielkim uznaniem.
Od Nu-Vista 800 do 800.2
Niestety, jak w przypadku wszystkich rzeczy obejmujących nowoczesną i bardziej tradycyjną technologię, części zostały wycofane. Oryginalny ekspozytor w stylu retro nie był już produkowany w bardzo krótkim czasie. Zostaliśmy więc z wyborem – zaprzestać produkcji popularnego wzmacniacza lub obejścia i zastąpić oryginał zaktualizowaną wersją, ale możliwie niezmienioną w stosunku do oryginalnej formuły.
Nu-Vista 800.2 otrzymał nową, zmodernizowaną płytę przednią i zupełnie nowy wyświetlacz. Jest to zgodne z naszą nową gamą produktów Nu-Vista. Wkrótce zdaliśmy sobie sprawę, że będziemy musieli zaktualizować obwody zasilania oraz obwody sterujące i elektroniczne obwody sterujące włączaniem/wyłączaniem, aby dostosować je do nowego wyświetlacza. Na szczęście oznaczało to, że mogliśmy również dodać brakującą funkcję zdalnego włączania/czuwania.
A skoro już przy tym byliśmy, przewinęliśmy nasze transformatory, aby uzyskać niższy strumień stojący, dzięki czemu są mniej wrażliwe na szumy niezrównoważenia prądu stałego z sieci. Oznacza to nieco większy (i cięższy) transformator, który na szczęście nadal mieści się w tej samej obudowie.
W rezultacie mamy teraz nową hybrydową integrę, Nu-Vista 800.2, która wizualnie będzie pasować do nowej gamy produktów Nu-Vista, zachowując jednocześnie parametry audio oryginału w nienaruszonym stanie, a nawet poprawiając je w niektórych obszarach.
Heroiczna jakość wykonania
Konstrukcja mechaniczna Nu-Vista 800.2 jest bezkompromisowo sztywna i solidna, zgodnie z typową tradycją Musical Fidelity. Panel przedni i panele boczne są frezowane z wytłaczanych profili aluminiowych i są niezwykle masywne. Nu-Vista 800.2 jest zasadniczo odporny na skutki wibracji z otoczenia. To samo można powiedzieć o odporności elektromagnetycznej. Masywna aluminiowa obudowa działa jak klatka Faradaya. Chroni elementy wewnętrzne przed zewnętrznymi polami elektromagnetycznymi i w ten sam sposób resztę sprzętu HiFi przed polami elektromagnetycznymi generowanymi przez Nu-Vista 800.2.
Nowy Nu-Vista 800.2 to kontynuacja dzieła miłości do Musical Fidelity. Nasza pasja do lamp Nuvistor nie skończyła się. Wszyscy w Musical Fidelity mają nadzieję, że słuchanie Nu-Vista 800.2 sprawi Ci tyle samo przyjemności, ile my podczas jego tworzenia.
Lampy nuwistorowe
Lampy nuwistorowe zostały wynalezione w latach pięćdziesiątych XX wieku, aby rozwiązać wiele wad konwencjonalnych lamp. W przeciwieństwie do nich lampy Nuvistor oferują bardzo wysoką niezawodność, niską mikrofonię, niski poziom szumów, spójność pomiędzy partiami, niewielkie rozmiary, stosunkowo niski pobór mocy i świetne parametry techniczne.
Jednym ze znanych zastosowań był Ampex MR-70, kosztowny magnetofon studyjny, którego cała sekcja elektroniki została oparta na nuwistorach. Innym ograniczonym zastosowaniem tej bardzo małej tuby były mikrofony studyjne z tamtej epoki, czego dobrym przykładem jest AKG/Norelco C12a, w którym zastosowano model 7586.
Znaleziono go później także w słynnym mikrofonie studyjnym Neumann U 47. Mikrofon ten był wysoko ceniony przez artystów na całym świecie i był używany przez wielu czołowych artystów nagrywających, takich jak Frank Sinatra, The Beatles i tak dalej. Co ciekawe, mikrofon U47 wraz z podstawką, kablami i zasilaczem można obecnie zobaczyć w serwisie eBay w cenie 10,999 USD „Kup teraz”.
Niestety, gdy badano zastosowania lamp Nuvistor, wynaleziono tranzystor, co dla Nuvistorów oznaczało „koniec gry”. Na tym sprawa się zatrzymała aż do około piętnastu lat temu, kiedy Musical Fidelity stworzyło pierwszą ze swojej przełomowej serii Nu-Vista. Te legendarne produkty z limitowanej edycji zostały wyprzedane w ciągu kilku miesięcy. Dziś, piętnaście lat później, ich ceny używane są bardzo wysokie ze względu na piękny dźwięk, jakość wykonania i trwałość.
Nu-Vista 800.2 – Dane techniczne
Wyjścia:
Parametry:
Wejścia:
Inne:
Informacje ogólne: