Kolumny podstawkowe
Stanowiąc trzecią generację pierwszego podstawkowego głośnika Gryphon Cantata (2002-2008) i obecnego kompaktowego championa , oryginalnego Gryphon Mojo (2009-2016), Mojo S wywodzi się z doborowego towarzystwa, co podnosi jeszcze poprzeczkę już i tak wysokich wymagań, jakie są stawiane wobec tej konstrukcji.
Na całe szczęście, Mojo S w dużej mierze korzysta z dziedzictwa modelu Gryphon Kodo, który jest najnowszą, zaprojektowaną bez względu na koszty konstrukcją głośnika Gryphon, będącą jednocześnie eksperymentalną platformą testową dla nowych technologii. Mojo S sprostał stawianym wyzwaniom z nawiązką, dziedzicząc komponenty, technologie i techniki montażowe opracowane specjalnie z myślą o Kodo. Inaczej, niż większość modeli o zbliżonych gabarytach, Mojo S nie został skonstruowany, aby znaleźć się w określonej grupie cenowej. Dzięki temu głośnik wpisuje się w filozofię firmy Gryphon, opartej na założeniu projektowania i konstruowania przetworników od zera, zamiast wykorzystywania niedoskonałych konstrukcji seryjnych i prób mających skompensować ich niedostatki poprzez implementację nadmiernie skomplikowanych zwrotnic głośnikowych.
Zaprojektowany pod kątem niezauważalnej integracji z określonym przedziałem pomieszczeń odsłuchowych, Mojo S dumnie dołącza do starszego brata, głośnika Gryphon Kodo, pod względem bezkompromisowego wykorzystania najdoskonalszych, ręcznie składanych komponentów, niezwykle rzadko spotykanych w głośnikach o podobnych rozmiarach, a mówiąc ściślej, w głośnikach o dowolnych rozmiarach. Dzięki swojej perfekcyjnej liniowości fazowej, szerokiemu zakresowi przenoszonych częstotliwości i możliwości indywidualnego dostrojenia, Mojo S jest zdecydowanie bardziej przejrzysty i muzykalny, niż jakikolwiek inny głośnik o podobnych gabarytach. Bądźcie przygotowani na radykalną rewizję wszystkiego, co wcześniej sądziliście na temat kompaktowych konstrukcji głośnikowych i ich możliwości. Przetworniki wykorzystane w projekcie Mojo S nie zostały wybrane z powodu aktualnej mody, ale dokładnie wyselekcjonowane dzięki kompleksowym pomiarom i odsłuchom przeprowadzanym pod kątem uformowania doskonałej dźwiękowej spójności. W rezultacie, projektanci nie byli zmuszeni do wykorzystania przesadnie skomplikowanej zwrotnicy, która zmusiłaby przetworniki do posłuszeństwa i skompensowała ich wrodzone niedoskonałości.
Jakimkolwiek słabościom przejawianym przez przetworniki zapobieżono wcześniej, dzięki czemu nie trzeba było „leczyć” ich za pomocą zbędnych komponentów, które w konwencjonalnych projektach mogą pozbawić odtwarzaną muzykę życia i energii. Przy swoich charakterystycznych skrzydłach otulających obudowę i nowoczesnym wyglądzie, którego nie powstydziłyby się najznamienitsze wnętrza, głośniki Mojo S są dostępne w ogromnym wyborze standardowych, wyrazistych kolorów. Obudowa pokryta została kilkoma warstwami dwuskładnikowego lakieru samochodowego, zapewniającego duży poziom twardości powierzchni. Można wybierać pomiędzy półmatową wersją wykończenia lub wersją na wysoki połysk.
Za zakres wysokich częstotliwości w konstrukcji Mojo odpowiada przetwornik Air Motion Transformer (AMT) Mundorf’a, który porusza powietrze ściskając je za pomocą zagiętej metalowej siatki o niskiej masie, napędzanej przez silne pole elektromagnetyczne.
Przy swojej minimalnej masie i dużej powierzchni, przetwornik wysokotonowy AMT zaprojektowany przez dr. Oskara Heil’a, zapewnia natychmiastową odpowiedź dla sygnału audio. Harmonijkowa struktura membrany jest zdolna poruszyć duże masy powietrza przy minimalnym wychyleniu, co skutkuje wysoce pożądaną, punktową prezentacją źródeł dźwięku. Eliminując podstawowe problemy związane z masą, bezwładnością i wewnętrznymi rezonansami, przetwornik wysokotonowy w Mojo S charakteryzuje się niezwykle szybkim poziomem transjentów, przy jednoczesnej płaskiej charakterystyce odpowiedzi, znacznie przekraczającej zakres 30 kHz, zapewniając jednocześnie wybitnie niski poziom zniekształceń i absolutny brak kompresji.
Tak bardzo technologicznie zaawansowane konstrukcje przetworników nieczęsto pojawiają się w głośnikach o podobnych rozmiarach, a w przypadku Mojo S zastosowano Air Motion Transformer wiodącego producenta.
Aby dorównać jakości, jaką zapewnia Air Motion Transformer, w konstrukcji Mojo S wykorzystano symetryczny, pionowy układ przetworników nisko/średniotonowych SEAS o średnicy 6”, o naturalnym rezonansie 44 Hz i niewielkiej masie ruchomej o wartości 7,7 grama.
Membrany z masy papierowej, wybrane ze względu na znakomitą liniowość i kontrolowane zachowanie nawet przy przekroczeniu zakresu dynamiki przypisanej dla danego przetwornika, eliminują konieczność wykorzystania jakichkolwiek inwazyjnych środków korekcyjnych, aby zredukować negatywne efekty głównego rezonansu membrany.
Podwójny układ portów bass-reflex w konstrukcji Mojo S został dostrojony do częstotliwości 52 Hz, a w otworze każdego z portów umieszczono tłumik powietrza. Dokładnie obliczone działanie wytłumionego portu bass-reflex eliminuje efekt rezonansu, który tak często występuje w konstrukcjach wentylowanych. Gryphon Mojo S oferuje idealnie zbalansowany zakres niskich częstotliwości, który stanowi niezauważalne połączenie funkcjonalności portu bass-reflex oraz dźwięku emitowanego bezpośredniego przez przetworniki nisko/średniotonowe.
Podwójny układ przetworników 6” dzięki zwiększonej powierzchni membran zapewnia dużą szybkość przekazu i zredukowane do minimum opóźnienie reakcji, a smukły front obudowy niweluje efekt dyfrakcji. Oparta na odlewanych koszach, sztywna, a jednocześnie otwarta struktura zapobiega kumulowaniu się ciśnienia z tyłu powierzchni membrany
Zwrotnica Mojo S w dużej mierze korzysta z szerokiej gamy znakomitych komponentów zaprojektowanych na nowo z myślą o najbardziej zaawansowanym w ofercie firmy - systemie Gryphon Kodo.
Wszystkie podzespoły zostały ręcznie nawinięte i połączone punkt w punkt przy wykorzystaniu izolowanego teflonem srebrnego przewodnika, co eliminuje konieczność wykorzystania obwodów drukowanych o wysokiej oporności. Ręcznie wykonane, najwyższej jakości grafitowe rezystory Duelund, legendarne papierowo/olejowe cewki powietrzne Jensen i referencyjnej klasy, precyzyjne kondensatory Mundorf o niskiej pamięci, to komponenty rzadko spotykane w komercyjnych projektach głośników ze względu na ich wysoki koszt.
Jeszcze trudniej jest znaleźć taki poziom jakościowy podzespołów w konstrukcjach podstawkowych zbliżonych gabarytami do kompaktowego głośnika Mojo S. Wykorzystanie wrodzonej, szerokopasmowej charakterystyki przetwornika wysokotonowego AMT, w połączeniu z układem zwrotnic 2 kHz czwartego rzędu, zapewnia zachowanie liniowości fazy w całym zakresie częstotliwości – to wybitne osiągnięcie, jakiego mogło dokonać wyłącznie Gryphon Audio Designs.
W konstrukcji filtru wykorzystano zewnętrzny zestaw grafitowych rezystorów Duelund, które można wymieniać w trakcie pracy urządzenia, co pozwala na trójpoziomową regulację pracy przetwornika wysokotonowego w zakresie ±1 dB, którą może przeprowadzić użytkownik i uzyskać lepszą integrację wysokich tonów z resztą zakresu pasma. Bez konieczności wykorzystywania zbędnych przełączników czy rezystorów nastawnych, rezystory Duelund umieszcza się w odpowiednich przegrodach zatrzaskowych, a następnie podłącza do dokręcanych terminali przy pomocy zamontowanych przewodów.
System Mojo S jest w stanie wygenerować idealny zakres wysokich częstotliwości z lekkim odcięciem (-1 dB), neutralną odpowiedzią (0 dB) lub delikatnym podbiciem (+1 dB), co pozwala na idealną integrację głośnika z akustyką pokoju odsłuchowego.
Konstruktorzy głośników, zapewniający o idealnym wyrównaniu domeny czasowej swoich konstrukcji zazwyczaj wykorzystują w projekcie pochyloną do tyłu ścianę przednią, gdyż takie rozwiązanie jest mało kosztowne i nieskomplikowane podczas montażu. Aby sprostać bezkompromisowemu założeniu projektowemu i uzyskać doskonałe wyrównanie fazowe we wszystkich częstotliwościach, w konstrukcji obudowy Mojo S zastosowano przedni panel, który został podzielony na trzy osobne, niezależnie nachylone części o grubości ścianek do 34 mm, które zamocowano na podstawce o grubości 22 mm. Pomiędzy ramkami przetworników, a obudową, umieszczono gumowe uszczelki, które eliminują niepożądane przecieki powietrza. Poszczególne części obudowy połączone są jedynie za pomocą bolców i gumowych pierścieni, aby zminimalizować poziom wibracji.
Widoczne na przedniej ścianie i w bezpośrednim sąsiedztwie przetworników wyżłobienia, pozwalają na wyeliminowanie zjawiska dyfrakcji. Temu samemu celowi służy materiał absorbujący dźwięk, jaki umieszczono wokół przetwornika wysokotonowego AMT. Element ten eliminuje również efekt rozmycia w tak istotnej dla jakości dźwięku domenie czasowej. Obudowa Mojo S zapewnia uzyskanie znakomitego wyrównania domeny czasowej, co przekłada się na wybitny poziom przejrzystości i muzycznego realizmu. Specjalna konstrukcja obudowy redukuje także odbicia dźwięku od sufitu i podłogi, zapewniając jeszcze większą czystość dźwięku. We wnętrzu, obudowa Mojo S stanowi pozbawioną rezonansów, wysoce inercyjną konstrukcję, którą uzupełniono o rozbudowaną strukturę wzmocnień i wypełniono materiałem wytłumiającym.
Elegancki, strunowy grill zapobiega próbom dotykania przetworników przez zbyt dociekliwych właścicieli. Tylny panel obudowy to dwuwarstwowa konstrukcja wykonana z aluminium i MDF. Układ zwrotnic umieszczono w strategicznym miejscu we wnętrzu obudowy, aby usprawnić rozpraszanie wewnętrznych fal stojących. Wewnętrzna powierzchnia paneli bocznych została wytłumiona warstwą bitumiczną, a komorę przetwornika wysokotonowego wytłumiono przy pomocy filcu i wełny. Terminale głośnikowe, to firmowe terminale Gryphon, które można również znaleźć w najwyższej jakości innych głośnikach i wzmacniaczach producenta.
Głośnik Gryphon Mojo S oferuje praktycznie niewyczerpaną gamę opcji wykończenia obudowy. Produkty Gryphon, montowane przy wykorzystaniu firmowych technologii, oddają w ręce użytkownika usługę niespotykaną u innych producentów sprzętu audio, znaną pod nazwą SideSpin. Dzięki niej możemy personalizować wygląd urządzeń nie tylko w momencie zakupu, ale również później, wykorzystując w tym celu wymienialne panele boczne i dotrzymać tempa zmianom zachodzącym w projektach wystroju wnętrz.
SideSpin stanowi konsekwencję filozofii firmy Gryphon, która opiera się na założeniu, że użytkownik zasługuje nie tylko na jakość dźwięku dorównującą najwyższym audiofilskim standardom, ale również na unikalny, spersonalizowany wygląd urządzeń, który w równej mierze będzie zaspokajał doznania wzrokowe.
W konstrukcji głośnika Gryphon Mojo S wykorzystano specjalnie zaprojektowaną, zintegrowaną platformę podstawy, wyposażoną w dwie podstawki z polioksymetylenu i pojedynczy metalowy kolec w celu optymalnego odprzęgnięcia konstrukcji od podłogi i efektywnego zapobieżenia transferowi wibracji. Aby uzyskać idealnie inercyjne wsparcie, kolumna podstawy została wypełniona piaskiem, co dodaje masy i pozwala jeszcze efektywniej redukować niepożądane wstrząsy.
Masywne podstawki stanowią solidny fundament dla obudowy głośnika, przyczyniając się jednocześnie do zwiększenia realizmu muzycznego całości zestawu Gryphon Mojo S.
Dane techniczne :
Typ | dwudrożne |
Zwrotnica stałej fazy Duelund | Tak |
Typ obudowy woofera | Ported |
Głośniki basowe / liczba w kolumnie | 8" / 2 szt |
Głośniki średniotonowe / liczba w kolumnie | 5.5" / 2 szt. |
Tweeter/principle | AMT Ribbon |
Pasmo przenoszenia, -3 dB (zależne od pomieszczenia) | 37Hz - 32kHz |
Czułość, SPL, 1m, 1W | 89 dB |
Impedancja nominalna | 4 ohm |
Częstotliwości zwrotnicy, zasada Duelunda | 2kHz |
Zaciski wejściowe głośników, na kanał | 1 set |
Wymiary(W x H x D) waga netto |
2 szt. 20x52x42 Cabinet: 22.5kg Podstawa: 17.7kg |
Dodatkowe informacje: |
• Dwudrożny system głośnikowy wyposażony w zestaw trzech przetworników |
Zaprojektowane i ręcznie wykonane w Danii |
Informacje o bezpieczeństwie produktu
Informacje o producencie