Serwer muzyczny
Nowy flagowy serwer i streamer muzyczny z pamięcią podręczną / Dekoder MQA / Dysk SSD 4TB z pamięcią podręczną / Bateryjny zasilacz liniowy płyty głównej / Podwójnie izolowane gniazdo LAN i port Audio USB / Wejście Dual-AES/EBU do 24bitów 384kHz / Wyjścia koaksjalne, BNC i optyczne / Wejście Word Clock
Od premiery w roku 2013, Aurender W20 zajmował na rynku miejsce ‘serwera muzycznego, według którego oceniane są inne’. Opracowana w roku 2019 udoskonalona i poprawiona wersja tego serwera W20SE [Special Edition] podnosi poprzeczkę jeszcze wyżej zarówno w kwestii wygody obsługi, jak i jakości brzmienia.
Aurender W20SE to urządzenie z wyboru instalowane w najlepszych systemach audio na świecie. Zaprojektowany do współpracy z przetwornikami cyfrowo-analogowymi najwyższej klasy, W20SE jest jednym z kilku dostępnych serwerów umożliwiających współpracę z zewnętrznym zegarem, co jest standardem wśród profesjonalistów i w studiach nagraniowych. Dodatkowo, oparty o dwa przewody tryb przesyłania danych AES/EBU – spotykany w referencyjnych przetwornikach – pozwala na osobną transmisję sygnału dla prawego i lewego kanału celem dalszej poprawy brzmienia. Ale nawet bez stosowania zewnętrznego zegara i podwójnego wyjścia AES/EBU, bateryjny zasilacz W20SE zapewnia olbrzymie obniżenie poziomu szumów prowadzące do absolutnie cichego tła. Zaś dysk SSD pojemności 4TB wraz z pamięcią podręczną SSD pojemności 1TB czynią z W20SE idealne rozwiązanie do przechowywania nawet największych kolekcji muzyki.
Obecne w sygnale cyfrowym jitter i szum potrafią nieodwracalnie zdegradować jakość konwersji cyfrowo-analogowej. Aurender W20 był pierwszym na świecie serwerem cyfrowym, który kompletnie eliminował szum obecny w prądzie zmiennym i generowany przez zasilacze. Było to efektem wykorzystania akumulatorów LiFePO4 do zasilania części audio układu. Nowy W20SE korzysta z tego samego schematu budowy do minimalizacji szumu na wyjściach audio. Za długoterminowe utrzymanie jittera na praktycznie niemierzalnym poziomie odpowiada cyfrowa pętla PLL oparta o programowalne bramki FPGA i współpracująca ze stabilizowanym termicznie oscylatorem kwarcowym [OCXO]. Zaś specjalnie zaprojektowany układ dostarcza wolny od szumów prąd do dedykowanego wyjścia audio USB 2.0. Pamięć podręczna SSD izolowana przez ekrany wykonane z grubych części aluminiowych również pozwala minimalizować i eliminować różne rodzaje szumów i jitter zwykle towarzyszące odtwarzaniu muzyki z dysków twardych.
Zaprojektowany do współpracy z najlepszymi przetwornikami cyfrowo-analogowymi na świecie, Aurener W20SE wyposażony jest w szeroki wachlarz wyjść cyfrowych [Dual AES/EBU, S/PDIF – BNC i optyczne] oraz jedno dedykowane wyjście USB Audio 2.0. Do połączeń z siecią i przesyłu danych służy gigabitowy port Ethernet i dwa porty USB 2.0.
Opracowana przez firmę Aurender aplikacja Conductor zamienia iPada lub smartfona w centrum sterujące nowymi serwerami muzycznymi Aurender. Menu ustawień pozwala na szybką zmianę trybu działania wszystkich funkcji serwera i jego ustawień. Conductor ułatwia też wyszukiwanie plików wśród olbrzymich kolekcji. Zaimplementowana obsługa dwóch serwisów streamingowych, Qobuz i Tidal [wymaga subskrybcji] pozwala na łatwy dostęp do milionów płyt w wysokiej rozdzielczości. Linki to treści znajdujących się w internetowych serwisach można zaś dodać do głównej biblioteki plików, co ułatwia tworzenie playlist i zarządzanie kolekcją muzyki. Aplikacja Aurender Conductor dostępna jest dla platform iOS oraz Android. Można więc sterować streamerem i mieć dostęp do muzyki z poziomu tabletu Apple iPad lub smartfonów i tabletów Android.
Dekoder MQA Core zainstalowany w W20SE odpowiada za pierwszy etap dekodowania plików MQA do 88,2 lub 96kHz. Jest to szczególnie ważne dla posiadaczy przetworników cyfrowo-analogowych, które nie wspierają technologii MAQ. Daje bowiem dostęp do brzmieniowych zalet i przewag kodowania MQA. Dodatkowo, dekoder MQA Core świetnie uzupełnia przetworniki z renderingiem MQA, który jest drugim etapem obróbki sygnału MQA. Razem daje to pełne dekodowanie MQA.
Cyfrowy transfer sygnału audio zgodny z protokołem S/PDIF [przez złącza koaksjalne i XLR] polega na jednoczesnym wysyłaniu danych i sygnału zegara. Zegar przetwornika cyfrowo-analogowego musi więc pracować zgodnie z sygnałem zegara zawartym w sygnale. Próby zsynchronizowania pracy przetwornika z sygnałem zegara obecnym w strumieniu S/PDIF prowadzą do generowania jittera w zegarze przetwornika.
Lepszym sposobem jest korzystanie z zegara przetwornika i danych ze źródła. Jednak w ten sposób trudno zagwarantować dokładność synchronizacji. Aby zegar przetwornika został zegarem nadrzędnym, który będzie zsynchronizowany z danymi, źródło sygnału audio musi posiadać wejście sygnału zegara. I wysyłać przez wyjścia cyfrowe dane zsynchronizowane z przychodzącym sygnałem zegara. Ten sposób pozwala na eliminację jittera przy łączeniu źródła z przetwornikiem wg protokołu S/PDIF.
Jeżeli w systemie obecny jest zewnętrzy zegar, również serwer i DAC powinny posiadać wejścia sygnału zegara.
Generatory sygnału Word Clock są często stosowane w studiach nagraniowych w celu eliminacji jittera podczas przesyłania sygnału między wieloma różnymi urządzeniami. Aurender W20SE akceptuje sygnał zegara o następujących częstotliwościach: Master Clock – 10MHz, 12.8MHz; Wor Clock – 44.1kHz i 48kHz oraz ich wielokrotności od 1 do 512. Aurender W20SE akceptuje zarówno sygnał Word Clock [urządzenia dCS], jak i Master Clock [urządzenia MSB].
Wykorzystujący dwa przewody tryb przesyłu danych Dual AES/EBU jest czasem wykorzystywany przez referencyjne przetworniki cyfrowo-analogowe w celu podwojenia maksymalnej rozdzielczości danych w cyfrowym interkonekcie AES/EBU. Kiedy wyjście AES/EBU używane jest w trybie Dual, informacje w lewym i prawym kanale przesyłane są z częstością próbkowania 192kHz, co w efekcie daje transmisję sygnału stereo 24-bity/384kHz. Ponieważ maksymalna częstotliwość próbkowania dzielona jest na dwa, wymagania dotyczące drogi transmisji zmniejszają się.
Dwa zespoły akumulatorów LFP na zmianę zasilają układ audio i podlegają ponownemu ładowaniu. Taki sposób działania całkowicie izoluje komponenty obwodu audio przed szumem, redukuje jitter i zniekształcenia często towarzyszące prostowaniu prądu zmiennego.
Dodatkowy akumulator LFP działa jak komputerowy UPS chroniąc W20SE przed awarią w razie przerwy w dopływie prądu. Pozwala również na bezpieczne i spokojne zamknięcie systemu i wyłączenie W20SE.
Kwarcowe zegary OCXO należą do najdokładniejszych i najbardziej stabilnych konstrukcji obecnych na rynku. Są całe rzędy wielkości dokładniejsze od typowych oscylatorów kwarcowych stosowanych w komputerach. Również zmiany temperatury mogą prowadzić do fluktuacji częstości oscylacji, co z kolei może prowadzić do generowania jittera w cyfrowej ścieżce sygnału. Co więcej, zwykłe oscylatory nie są stabilne w czasie i tracą dokładność wraz z upływem lat. Zegary OCXO wykorzystują stabilny kryształ najwyższej klasy zamknięty w komorze o stałej temperaturze, co zapobiega generowaniu jittera w związku ze zmianą temperatury.
Wiele przetworników cyfrowo-analogowych dekoduje jedynie sygnał DSD na wejściu USB a nie S/PDIF ani AES/EBU. Dlatego właśnie Aurender W20SE został wyposażony w ekstremalnie precyzyjny układ konwersji DSD/PCM oparty o programowalne bramki FPGA. Niezależnie od jakości procesora, konwersja DSD do PCM za pomocą oprogramowania zawsze prowadzi do słabego brzmienia, wymaga bowiem zastosowania tysięcy równoległych obliczeń filtracji. Konwersja sygnału DSD do PCM w W20SE jest wyjątkowo precyzyjna właśnie dzięki zastosowaniu tysięcy filtrów wewnątrz bramek FPGA, co daje doskonałe brzmienie.
Całkowicie cyfrowy układ pętli PLL [All-Digital Phase-Locked Loop] wykorzystujący programowalne bramki FPGA w połączeniu z precyzyjnym zegarem OCXO odpowiada za czasową dokładność transmisji danych i minimalizuje jitter do poziomów praktycznie nieoznaczalnych.
Wbudowany dysk SSD pojemności 4TB i pamięć podręczna SSD 1TB są zamknięte w specjalnie zaprojektowanej aluminiowej obudowie, co pomaga chronić wrażliwe układy audio przed interferencjami EMI. Pamięć podręczna jest wykorzystywana podczas odtwarzania plików z biblioteki i streamingu. Zwiększa to stabilność systemu i jakość dźwięku podczas współpracy z serwisami takimi jak Qobuz i Tidal.
Wyjście audio USB 2.0 zostało zaprojektowane specjalnie pod kątem dostarczania jak najczystszego i przejrzystego sygnału audio wolnego od szumów. Wyjście jest ekranowane w celu maksymalnej ochrony przed interferencjami. Wyjście audio USB serwera W20SE zapewnia transmisję danych do przetwornika wolną od jittera, co ułatwia osiągnięcie brzmienia maksymalnej jakości.
Nowy liniowy zasilacz skonstruowano specjalnie w celu dostarczania prądu do obwodów płyty głównej, pamięci i innych części W20SE. Zapewnia on wyjątkowo stabilne i wolne od szumów środowisko pracy kluczowych części urządzenia.
Port LAN serwera W20SE jest podwójnie izolowany i chroni wrażliwe układy serwera przed całym szumem generowanym przez routery.
Najlepszym sposobem przechowywania muzyki jest zapisanie plików na wewnętrznych dyskach SSD serwera W20SE. Zastosowana przez firmę Aurender platforma pozwala również na wyszukiwanie i odtwarzanie plików zapisanych na sieciowych dyskach NAS lub zewnętrznych dyskach twardych USB. Zawartość tych dysków może być w prosty sposób skopiowana do pamięci wewnętrznej W20SE za pomocą aplikacji Aurender Conductor. Można też, oczywiście, wykorzystać do kopiowania treści komputery Mac/PC.
Z poziomu aplikacji Conductor, Aurender umożliwia użytkownikom swoich produktów bezpośredni kontakt z działem wsparcia technicznego. Wysłanie prośby o poradę pozwala technikom na postawienie szybkiej diagnozy i próbę rozwiązania problemu przez internet.
Dane techniczne :
Kompatybilne formaty | DSD [DSF, DFF], WAV, FLAC, AIFF, ALAC, M4A, APE i inne |
Rozdzielczość i częstość próbkowania | DSD - pojedynczy AES/SPDIF: DSD64 przez DoP, DSD64, DSD128, DSD256, DSD512 przez DSD do PCM [88,2 i 176,4kHz] Tryb Dual AES: DSD64 i DSD128 przez DoP, DSD64, DSD128, DSD256, DSD512 przez DSD do PCM [88,2; 176,4 oraz 352,8kHz] USB: 32-bity/384kHz; 1-bit 2,8MHz [DSD64]; 1-bit 5.6MHz [DSD128], 11.2MHz [DSD256], 22,4MHz [DSD512] |
DSD do PCM |
DSD64/128/256/512 do 88,1/176,4/352,8kHz [tylko tryb Dual] |
Szerokość | 430mm |
Wysokość | 106mm |
Długość | 370mm |
Ciężar | 21,1kg |
Systemowa i podręczna pamięć SSD | 1TB |
Przechowywanie muzyki | 4TB SSB [1 x 2,5” 4TB] |
Zasilacz | Bateryjny i liniowy |
Wyświetlacz | AMOLED Dual 3,7” |
Cyfrowe wyjścia audio | USB, COAX, Optyczne, BNC, AES/EBU x 2 [tryb Dual] |
Wejście zegara | Wejście Word Clock lub Master Clock [BNC] 10MHz oraz 12,8MHz [44,1kHz i 48kHz i ich wielokrotności od 1 do 512 razy] |
Inne wejścia/wyjścia | Podwójnie izolowany port Gigabit Ethernet, USB x 2 |
Zużycie energii | Odtwarzanie – 40W, Szczyt – 70W, Standby – 3,5W |