Kolumny wolnostojące
O ile aroganckim byłoby nazwanie głośnika Gryphon Pantheon konstrukcją „kompaktową”, to pomimo swojej imponującej, stylowej prezencji, jest on najmniejszym wolnostojącym modelem głośnika w ekskluzywnej serii kolumn Gryphon Audio Designs. Czerpiąc całymi garściami z firmowych, innowacyjnych technologii oraz zaprojektowanych specjalnie pod kątem modeli Gryphon Pendragon, czy Trident II podzespołów, Pantheon dorównuje takim samym wyjątkowym standardom muzykalności, jakości konstrukcji i stylowego wyglądu, dostarczając słuchaczom uduchowionych, a jednocześnie pełnych witalności przeżyć muzycznych. Gryphon Pantheon otrzymał smukłą, wysoką, cechującą się masywną strukturą wzmocnień wewnętrznych obudowę. Precyzyjnie zaprojektowany, modułowy front głośnika, wraz ze specjalnymi płaszczyznami otaczającymi przetworniki i przednią osłoną efektywnie eliminuje niepożądane odbicia i dyfrakcje dźwięku.
Tak, jak w przypadku wszystkich poprzednich konstrukcji głośnikowych firmy Gryphon, Gryphon Pantheon wykorzystuje firmową technologię stałej fazy, która zapewnia zgodność fazową wszystkich przetworników we wszystkich częstotliwościach, przez cały czas. Dzięki temu wyeliminowano szkodliwe zjawisko rozmycia domeny czasowej, co pozwala głośnikowi Pantheon odtwarzać oryginalne zdarzenia akustyczne z holograficznym realizmem i najwyższą możliwą rozdzielczością. Stała faza, nieprzerwana muzyczna radość.
Tak, jak we wszystkich głośnikach Gryphon, za zakres wysokich częstotliwości w konstrukcji Pantheon odpowiada przetwornik Air Motion Transformer (AMT), który porusza powietrze wywierając na nie nacisk przy pomocy zagiętej metalowej siatki o niskiej masie, napędzanej przez silne pole elektromagnetyczne, co pozwala uzyskać natychmiastową odpowiedź na podany sygnał audio. Dzięki swej dużej powierzchni, karbowana struktura porusza duże masy powietrza przy minimalnym wychyleniu membrany, dzięki czemu uzyskujemy pożądaną prezentację źródeł dźwięku. Eliminując podstawowe problemy związane z masą, bezwładnością i wewnętrznymi rezonansami, przetwornik wysokotonowy AMT charakteryzuje się niezwykle szybkim poziomem transjentów, przy jednoczesnej płaskiej charakterystyce odpowiedzi, znacznie przekraczającej zakres 25 kHz, zapewniając jednocześnie wybitnie niski poziom zniekształceń i absolutny brak kompresji.
Przetworniki kopułkowe, które zostały specjalnie zaprojektowane pod kątem uzyskania niskiego poziomu dobroci (Q) i minimalnej kompresji dynamicznej, są produkowane przez uznanego na całym świecie duńskiego producenta. Podwójny zestaw przetworników niskotonowych o średnicy 8” poddano modyfikacji i umieszczono w precyzyjnie dostrojonej, wyposażonej w system bass-reflex komorze, aby uzyskać moc i rozciągnięcie basu, jakiego nie powstydziłaby się dowolna konstrukcja, bez względu na swoją wielkość i koszt. Napęd wyposażony w potrójny zestaw magnesów zapewnia maksimum siły i skupienia dźwięku. Taki sam, potrójny zestaw magnesów zastosowano również w konstrukcji przetworników średniotonowych o średnicy 5”, co zapewniło doskonałą kontrolę wychylenia powierzchniowo wytłumionych kopułek z włókna szklanego. Specjalnie opracowane elementy obudowy bezpośrednio sąsiadujące z przetwornikami, są dopasowane do geometrii membrany każdego z nich, a osłonki przetworników są niezwykle sztywne, wytrzymałe i charakteryzują się niską masą własną.
Aby sprostać ambitnemu założeniu uzyskania idealnej fazy we wszystkich częstotliwościach pasma dźwięku i zapewnić niezauważalną integrację poszczególnych przetworników, w konstrukcji Pantheon wykorzystano układ filtrów czwartego rzędu opartych na najwyższej jakości komponentach (Duelund, Jensen, Holm, Mundorf) i ułożono je w dokładnie zaprojektowanej konfiguracji mającej wyeliminować interakcje elektromagnetyczne, a następnie zamontowano na platformie odprzęgającej, co zapobiega niepożądanym wibracjom. Dzięki najlepszym wysokoprądowym, niskostratnym kondensatorom foliowym oraz induktorom o niskim poziomie nasycenia, charakteryzującym się pomijalną opornością DC, które zostały pieczołowicie wyselekcjonowane ze względu na swoją dźwiękową i elektryczną charakterystykę, ręcznie regulowany układ zwrotnicy w modelu Pantheon działa z niezawodną precyzją i transparentnością. Te specjalnie zaprojektowane komponenty połączono za pomocą teflonowego, zapewniającego wysoki poziom izolacji lutu. Minimalnie krótką ścieżkę okablowania wykonano z izolowanej teflonem, pokrytej warstwą srebra miedzi beztlenowej. Zwrotnica podłączona jest do wzmacniacza mocy przy wykorzystaniu firmowych terminali, które zapewniają ścisły i niezawodny kontakt elektryczny.
Zestaw zwrotnic zasilany jest przez akumulator o mocy 18 V, aby zapewnić stałe ładowanie kondensatorów elektrolitycznych o korygowanej impedancji, w celu wyeliminowania zniekształceń w zerowym potencjale elektrycznym, co skutkuje słyszalnie zwiększoną stabilnością i solidnym zwiększeniem poziomu masy, kolorytu i spójności obrazu dźwiękowego. Zwrotnica o regulowanym poziomie prądu podkładu pracuje w „klasie A”, zapewniając gładszą, bogatszą w detale trójwymiarową prezentację.
Wysokie głośniki, z wieloma przetwornikami zamontowanymi w smukłym froncie obudowy, nieuchronnie napotkają problemy związane z dyfrakcją, rezonansami i odkształceniami długiego panelu, które wywołane będą przez drgania kopułek i znaczny poziom ciśnienia kumulującego się wewnątrz obudowy. Zazwyczaj producenci stosują wyszukane i skomplikowane środki aby zapobiec tego rodzaju zjawiskom. Firma Gryphon zwykła działać zgodnie ze starym przysłowiem „Lepiej jest zapobiegać, niż leczyć”. Rozwiązanie które wprowadzono, pozwala na eleganckie ominięcie wszystkich problemów jednocześnie. W konstrukcji Gryphon Pantheon zastosowano niezależne moduły obudowy dla każdego z przetworników, co pozwoliło zapobiec wibracjom, które byłyby transmitowane wewnątrz obudowy pojedynczej, dzielonej przez wszystkie głośniki. W połączeniu ze ścianami obudowy o grubości przekraczającej 7 cm, organiczna konstrukcja kolumny Pantheon pozostaje niewzruszona, jak skała.
Pięć oddzielnych modułów zastosowanych w konstrukcji głośnika Pantheon pozwala również na precyzyjne wyrównanie domeny czasowej przetworników, co uwidacznia klasyczna już dla firmy Gryphon, subtelna krzywizna przedniej ściany obudowy. Widoczne na przedniej ścianie i w bezpośrednim sąsiedztwie przetworników wyżłobienia, pozwalają na wyeliminowanie zjawiska dyfrakcji. Temu samemu celowi służy materiał absorbujący dźwięk, jaki umieszczono wokół przetwornika wysokotonowego AMT. Element ten eliminuje również efekt rozmycia w tak istotnej dla jakości dźwięku domenie czasowej. Obudowa Gryphon Pantheon jest pozbawioną rezonansów, wysoce inercyjną konstrukcją, której wnętrze uzupełniono o rozbudowaną strukturę wzmocnień. Masywne podstawki stanowią solidny fundament dla obudowy głośnika, przyczyniając się jednocześnie do zwiększenia realizmu muzycznego całości zestawu.
Dane techniczne :
Typ | 3-drożne |
Zasada stałej fazy Duelunda | tak |
Typ obudowy | Ported |
Głośniki basowe/liczba na stronie | 8" / 2 szt. |
Głośniki średniotonowe na stronie | 5.5" / szt. |
Tweeter | Air Motion Transformer |
Pasmo przenoszenia, -3 dB (zależne od pomieszczenia) | 25Hz - 27kHz |
Czułość, SPL, 1m, 1W | 90dB |
Impedancja nominalna | 4 ohm |
Częstotliwości zwrotnicy, zasada Duelunda | 250Hz, 2kHz |
Zaciski wejściowe głośników, na kanał | 1 zestaw |
Wymiary (W x H x D) cm | 2 pcs 39x148x69 |
Waga przesyłki | 2 x 122kg |
Informacje o bezpieczeństwie produktu
Informacje o producencie