Kolce do kolumn
O ile powszechnie przyznaje się fakt, że sprzęt audio czerpie korzyści z efektywnego tłumienia rezonansów, istnieją dwie szkoły podejścia do tego tematu:
1. Absorpcja/dyspersja, w której wykorzystuje się podkładki kontaktowe, sprężyny, tłumienie lepkościowe, czy miękkie gumowe nóżki etc. w celu zamiany rezonansów na energię cieplną.
2. Uziemienie mechaniczne, wykorzystujące kolce lub stożki w celu odprowadzenia rezonansów od podatnych na nie komponentów (głośników, odtwarzacza CD, przetwornika DAC, wzmacniacza, gramofonu, dekodera TV etc.), gdzie zakłócenia tego rodzaju mogłyby wpłynąć w słyszalny sposób na jakość dźwięku.
Niestety, większość akcesoriów mieszczących się w pierwszej kategorii, chociaż twierdzi się, że stanowią ochronę przed wibracjami, zazwyczaj oferują raczej przypadkową kombinację efektu sprzęgania i odprzęgania komponentu audio z podstawą, na której został umieszczony. Ponieważ w opisywanej metodzie mamy do czynienia z różnymi częstotliwościami rezonansowymi, odpowiednimi dla wykorzystanych materiałów, będą one miały wysoce zróżnicowany wpływ na przenoszenie energii, co może oznaczać niemożliwe do przewidzenia efekty w skali jakość dźwięku.
Kolce Gryphon Atlas montowane są ze starannie dobranych elementów, wykonanych z polioksymetylenu, aluminium i utwardzanej stali. Szczegółowe testy odsłuchowe potwierdziły, że charakterystyka mechaniczna tej specyficznej kombinacji materiałów czyni ją idealnym, jednokierunkowym przewodnikiem odprowadzającym rezonanse.
Badania przeprowadzone przez firmę Gryphon dowodzą, że rozmiar, kształt, jak również materiał, z jakiego wykonano kolce podstawkowe, mogą mieć istotny wpływ na jakość dźwięku.
Niektóre materiały mogą, jak się okazuje, gromadzić pewną część energii, którą w zamierzeniu powinny w całości odprowadzać.
Kolce Gryphon Atlas tworzą jednokierunkową ścieżkę odprowadzającą rezonanse pomiędzy zestawem audio, a otoczeniem, działając podobnie jak diody, które przewodzą energię w jednym tylko kierunku, efektywnie blokując jej przepływ w kierunku odwrotnym.
Kolce, które stanowią pod względem naukowym dobrze przemyślane rozwiązanie, wyposażono w śruby z wkręcanym gwintem, umożliwiające ich łatwy montaż pod głośnikami, jak również w samoprzylepne podkładki, dzięki którym można dokładnie zbalansować umiejscowienie kolców pod komponentami audio – niezależnie od wagi całkowitej tychże komponentów.
Poziom izolacji, jaki zapewni wykorzystanie kolców Atlas, będzie najbardziej efektywny przy lżejszych komponentach i komponentach zawierających części ruchome. Bardzo ciężkie komponenty audio, wyposażone w wewnętrzne systemy wytłumienia i odprzęgania, jak np. wzmacniacze Gryphon, raczej nie będą czerpać korzyści z ich zastosowania, chyba, że podłoże lub półka, na której urządzenie umieszczono, jest w wysokim stopniu podatna na wibracje.
Najbardziej zalecane jest wykorzystanie kolców Gryphon Atlas w połączeniu z wrażliwymi na wibracje wzmacniaczami lampowymi, komponentami napędzanymi silnikiem, jak gramofony i odtwarzacze CD, a także ze wzmacniaczami o rozbudowanym okablowaniu wewnętrznym.
Dzięki minimalnej, punktowej styczności z podłożem, kolce Gryphon Atlas eliminują niepożądane skutki wibracji, rezonansów i efektów mikrofonowania, co pozwala naszym systemom audio zbliżyć się do ideału neutralności i przejrzystości odtwarzanego dźwięku.