Dynaudio Special Forty

Kolumny podstawkowe

  • Dodaj recenzję:
  • Kod: 139
  • Producent: DYNAUDIO
  • Dostępność: Zapytaj - szybko odpowiadamy Zapytaj - szybko odpowiadamy

  • Historia ceny
  • Przedłużona ochrona serwisowa EasyProtect®
    Wybierając przedłużoną gwarancję zyskujesz nawet 3 lata dodatkowej ochrony serwisowej swojego sprzętu.




  • 14 900,00 zł / para
  • para
  • Credit Agricole Raty, Płatność gotówką, Płatność przelewem, Płatność za pobraniem
  • Oblicz_raty_duckblue

Nie spoczywamy na laurach

Czas mija, a my wciąż nie przestajemy zadziwiać samych siebie. Może inna firma doszłaby do wniosku, że po 40 latach wypada wreszcie odpocząć i poodcinać kupony od tych wszystkich innowacji i udanych modeli? Inni może tak – my nie. Co robić, skoro nasz apetyt na ciągłe udoskonalanie firmowych rozwiązań i technologii rośnie?

Właśnie to popchnęło nas do skonstruowania Special Forty. Chcemy po raz kolejny przeżyć ten sam dreszcz emocji i sprawdzić, czy coś się zmieniło przez te wszystkie lata.

 

Nie znajdziecie tu żadnych rewolucyjnych rozwiązań. Zamiast tego, zapraszamy Was na podróż w czasie. Przypomnimy Wam, z czego od zawsze słynęło Dynaudio – i podsuniemy pewne tropy prowadzące w przyszłość.

Special Forty to klasyczna konstrukcja będąca esencją tego, co można oczekiwać po najlepszych konstrukcjach Dynaudio. To niepowtarzalne dzieło naszych własnych rąk, wykonane z dbałością o szczegóły i przesiąknięte żarliwą miłością do naturalnego dźwięku. Special Forty to drogocenna rzecz dla prawdziwego konesera – para klasycznych pasywnych monitorów. Nie wywołają one jednak u Was łezki w oku i chęci powrotu do starych, dobrych czasów. Zamiast tego zaskoczą Was najlepszymi sprawdzonymi rozwiązaniami, dostosowanymi do naszych wymagających czasów. Special Forty to także jasny komunikat na temat tego, czego możecie spodziewać się po Dynaudio w przyszłości.

Największe przeboje… W nowej wersji.

Przyznacie chyba, że jesteśmy dość dobrzy w monitorach podstawkowych – konstrukcje tego typu to nasze oczko w głowie. Postanowiliśmy więc oddać hołd naszym klasycznym konstrukcjom: Special One, Special Twenty-Five, Crafft oraz Contour 1.3SE, pozostawiając formę nowego modelu tak prostą i purystyczną, jak to tylko możliwe. A od strony techniczne ekstremalnie zaawansowaną i naszpikowaną najlepszymi komponentami.

Jubileuszowy koncert nie może się obyć bez największych przebojów. Nasza taktyka nie polegała jednak na reaktywacji starego zespołu i odegraniu ulubionych piosenek dokładnie tak jak przed laty. Otóż nie. Zamiast tego zremiksowaliśmy, zremasterowaliśmy i przearanżowaliśmy cały repertuar na nowo, żeby przenieść wszystkie przeżywane wtedy emocje w teraźniejszość – do roku 2017. A nawet jeszcze dalej.

Właśnie dlatego wykorzystaliśmy tu jeden z klasycznych filtrów pierwszego rzędu z unikalnymi układami linearyzacji fazy i impedancji. Skrupulatnie rozdziela on sygnał muzyczny na dwa głośniki: nisko-średniotonowy oraz kopułkę wysokotonową, dzięki czemu każdy z nich przetwarza tylko i wyłącznie zakres częstotliwości dostosowany ściśle do swoich optymalnych parametrów pracy, dając z siebie wszystko co najlepsze. Selekcjonowane komponenty zwrotnicy dobrano specjalnie pod kątem optymalizacji przebiegu impedancji oraz – jako że obydwa głośniki dysponują bardzo szerokimi zakresami przetwarzanych częstotliwości – perfekcyjnego zgrania obu pasm ze sobą w jedną, nierozerwalną, hipnotyzującą całość.

Ulubiona melodia pozostaje w sercu.

W przetworniku nisko-średniotonowym Special Forty zastosowaliśmy nasz firmowy patent w postaci membrany wykonanej z MSP, czyli z polimeru magnezowo-krzemianowego. Materiał ten idealnie łączy sztywność z wewnętrznym tłumieniem drgań własnych, zapewniając dzięki temu niezakłóconą stabilność prezentacji szerokiego spektrum przetwarzanych częstotliwości. W przeciwieństwie do innych materiałów, właściwości MSP nie ulegają zmianom z czasem, a więc Twoje nowe Special Forty zagrają tak samo śpiewająco przy okazji naszych następnych rocznic.

Stożek membrany został starannie dopracowany pod kątem zapewnienia idealnej symetrii wychylenia, dzięki czemu osiągnęliśmy niedoścignioną precyzję środka pasma. Ukryte pod nim zawieszenie dolne (uwaga, ciekawostka: asymetryczne!) działa jak pasywny filtr niepożądanych drgań. Minimalizuje ono wpływy wyższych harmonicznych, dodatkowo wyrównując charakterystykę głośnika i sprawiając, że jest on w stanie lepiej przetworzyć nie tylko wszystkie pojedyncze tony w sygnale muzycznym, ale także skomplikowane niuanse dotyczące informacji przestrzennej o każdym instrumencie w orkiestrze – uważajcie, bo trzecie skrzypce mogą stanąć Wam przed oczami jak na żywo! Tak samo jak pozostałe nasze głośniki z MSP, jest ona wykonana z jednolitego kawałka materiału, co widać w charakterystycznych wycięciach dookoła nakładki przeciwpyłowej. Dzięki temu membrana jest bardzo ściśle połączona z cewką napędową, a także skuteczniej uodporniona przeciw odkształceniom – co gra bardzo dużą rolę, gdy zamierzamy podkręcić głośność np. na godzinę jedenastą.

Całość obejmuje specjalny kosz typu AirFlow – czyli ożebrowanie, które mocuje cały układ drgający w obudowie. Ten element powstał w wyniku jednej z chwil olśnienia, jakie zespół inżynierów pracujący w laboratoriach Dynaudio przeżywa czasami po kilka razy w tygodniu. Można wtedy usłyszeć aż po drugiej stronie ulicy, jak cieszą się ze swoich wynalazków. Poprosiliśmy ich zatem o jak najskuteczniejszą redukcję wewnętrznych odbić strumieni powietrza i zwiększenie przepływu bez kompromisów w postaci sztywności i stabilności kosza – i zaproponowali właśnie taki genialny kształt.

Przepływ powietrza rządzi!

Nowa kopułka wysokotonowa Esotar Forty wynosi zagadnienie wzbudzania fal akustycznych na wyższy poziom. Słychać to w postaci niesamowicie słodkiego i wielobarwnego charakteru dźwięku generowanego przez membranę precyzyjnie powlekaną w technologii DSR (Dynaudio Secret Recipe), jednak kluczem do sukcesu jest tu przede wszystkim kawał zaawansowanej inżynierii elektroakustycznej, ukryty wewnątrz przetwornika.

Weźmy na przykład nowy kanał odprężający. Ma on postać rurki o odpowiednim kształcie, znajdującej się z tyłu hybrydowego układy magnetycznego i zwiększającej objętość komory za kopułką. Pozwala to na wypełnienie jej większą ilością materiału tłumiącego oraz redukcję ciśnienia tym obszarze, a sam kształt komory optymalizuje przepływ ładunku powietrza generowanego przez tylną część membrany.

Albo wylot w postaci sprzężonej ciśnieniowo szczeliny, umieszczonej pod cewką napędową. Zmniejsza ona nagłe skoki ciśnienia, które mogłyby zaburzyć ruch cewki. Eliminacja powstawania tych mikropoduszek powietrznych pozwala na wydatną redukcję rezonansów. Pamiętajmy – im mniej tych ostatnich, tym dokładniej będą odtwarzane drobne sygnały i niuanse.

Optymalizacja strumienia i kontrola wiązki magnetycznej

Uwielbiamy naginać prawa fizyki. Mimo że nie można z nimi wygrać, prawie zawsze udaje nam się je wymyślić coś, co pomoże dopasować je do zaplanowanych celów. Tak na przykład było w przypadku projektowania magnesów.

Magnes zamienia prąd elektryczny płynący ze wzmacniacza przez cewkę, na energię mechaniczną, która porusza membraną głośnika w przód i w tył. Ruch ten jest bardzo drobny i szybki (zwłaszcza w przypadku tweetera), potrzeba więc tutaj wręcz mikroskopijnej dokładności, żeby prawidłowo odtworzyć muzykę z całym bogactwem detali i emocjonalnych niuansów.

Na zapleczu mid-woofera

W głośniku nisko-średniotonowym osiągnęliśmy tę dokładność na dwa sposoby: umieszczając magnes w środku cewki oraz zmieniając kierunek promieniowania pola magnetycznego.

Producenci głośników w większości przypadków umieszczają magnes na zewnątrz cewki, pozostawiając jej wnętrze puste. Natomiast włożenie magnesu do środka powoduje, że jego energia jest skupiona w optymalnym miejscu, czyli strumień pola magnetycznego jest „zawinięty” dookoła cewki – tam, gdzie jest najbardziej potrzebny. Oznacza to, że magnes zapewnia dużo większą „moc” w stosunku do swojej masy. A także zmniejsza odbicia fal powietrza, gdyż układ drgający jest otoczony mniejszą ilością materiału.

Po drugie, wykorzystujemy magnes hybrydowy, który daje jeszcze lepszą kontrolę strumienia magnetycznego wpływającego na swobodny ruch cewki. Bardzo silny neodym ziem rzadkich rozprzestrzenia dookoła brutalną siłę pola magnetycznego, a ferryt kierunkuje ją, „zawijając” strumień z powrotem tam, gdzie jego siła przyda się najbardziej. Rezultat? Symetryczne wychylenie membrany, wydatna redukcja drugich harmonicznych, no i oczywiście dokładniejsze, naturalniejsze brzmienie.

Pudełeczko, powiedz przecie… Box clever

Na deser proponujemy standard wykończenia obudowy. Nasi projektanci postarali się, żeby obydwa rodzaje fornirów – szara i czerwona brzoza – zapewniły powalające wrażenia estetyczne. To właściwie standard w przypadku naszych jubileuszowych modeli. Od luksusowego klonu ptasie oczko w Contourach 1.3 SE przez zaskakującą splątaną brzozę Special Twenty-Five, aż do wyjątkowych: mocca, bordeaux i kości słoniowej w Sapphire’ach. Ale Special Forty idą jeszcze dalej. Poprosiliśmy bowiem naszych projektantów o coś zupełnie odmiennego niż wcześniej – i wzięli sobie to głęboko do serca, proponując nietypowe wykończenia o surowej fakturze i odważnej kolorystyce, które jednocześnie czarują przepiękną gładkością i bogactwem detali widocznych z bliska. Chcieliśmy, żeby ekstrawagancka kolorystyka Special Forty dorównywała swoją bezkompromisowością ich naturalnemu, spektakularnemu brzmieniu.

Witamy na naszym urodzinowym przyjęciu i życzymy udanej zabawy!

 

  • Tweeter Esotar Forty

    Tę powlekaną w technologii DSR miękką kopułkę o średnicy 28 mm znajdziecie tylko w Special Forty..

  • Nasz najlepszy głośnik o średnicy 17 cm

    Szczytowy poziom ewolucji legendarnego mid-woofera 17W75 z membraną MSP, wyposażonego w kosz AirFlow i hybrydowy układ magnetyczny.

  • Klasyczna zwrotnica Dynaudio

    Rozwinięcie filtrów pierwszego rzędu, których użyliśmy w innym klasycznym, dwudrożnym modelu. Zapewniają one hipnotyzujące zespolenie obydwu przetworników.

  • Ekskluzywne forniry

    Urzekająco minimalistyczna szarość czy może raczej zaskakująco żywiołowa czerwień? Cokolwiek wybierzesz, Twoje oczy też będą zachwycone.

  • Płytka złącz z aluminium

    Uniwersalne terminale umożliwiające podłączenie kabli wszystkie możliwe sposoby oraz specjalne urodzinowe logo – dlatego że liczy się także to, co nie rzuca się w oczy.

  • Wyprodukowane w Danii

    Zaprojektowane i przetestowane w laboratoriach Dynaudio – wyprodukowane po drugiej stronie ulicy, w naszej fabryce. Pozdrowienia ze Skanderborga!

     

    Dane techniczne

    • Pasmo przenoszenia: 41 Hz – 23 kHz
    • Skuteczność: 86 dB
    • Impedancja: 6 Ω
    • Obciążalność: 200 W
    • Głośnik niskośredniotonowy: 170-mm MSP
    • Głośnik wysokotonowy: 28-mm Esotar Forty wyposażony w miękką kopułkę
    • Budowa: dwudrożna, bas-refleks wyprowadzony z tyłu
    • Podział częstotliwości: 2 kHz
    • Dostępne wykończenie: Birch Red, Birch Grey
    • Waga: 8.1 kg
    • Wymiary (W/S/G): 360/198/307 mm

Informacje o bezpieczeństwie produktu
Informacje o producencie