Fink Team BORG

  • Dodaj recenzję:
  • Producent: Fink Team
  • Dostępność: Potwierdź dostępność mailowo lub telefonicznie.

  • Historia ceny
  • 129 900,00 zł / para
  • para
  • Oblicz_raty_duckblue

Głośnik inny niż wszystkie

Fink Team BORG to kamień milowy w świecie dwudrożnych kolumn głośnikowych.

Opracowanie BORG było dla konstruktora Karla-Heinza Finka z jednej strony wielkim wyzwaniem, a z drugiej niezwykle satysfakcjonującą przygodą. Połączenie wysokiej jakości, bardzo dużego nisko-średniotonowego głośnika z przetwornikiem typu Air Motion Transformer nie jest ani łatwe w aplikacji, ani tym bardziej często spotykane.

Zwłaszcza jeżeli mówimy o zestawieniu dwóch przetworników w celu uzyskania płaskiej charakterystyki częstotliwościowej - i co ważniejsze, łagodne i wyrównane opadanie średnicy i wysokich tonów w kontekście odpowiedzi mocowej. Oglądając pomiary BORG poza osią nie znajdziemy ubytków w środku pasma.

Dlatego to co udało się uzyskać Karlowi-Heinzowi razem ze swoimi współpracownikami jest znaczącym osiągnięciem w dziedzinie konstrukcji kolumn głośnikowych.


Diabeł tkwi w szczegółach

Karl-Heinz Fink przywiązuje bardzo dużą uwagę do minimalizacji pasożytniczych drgań obudowy. Aby uzyskać odpowiedni efekt w BORG zastosowano wielowarstwową konstrukcję z MDF o różnych grubościach, z dodatkową warstwą tłumiącą, a jej kształt został zoptymalizowany pod kątem minimalizowania dyfrakcji i odbić oraz poprawy sztywności.

Do wspomagania projektowania obudowy zastosowano modelowanie Fink Team COMSOL oraz skanowanie laserowe. Pozwoliło to zmniejszyć ilość eksperymentów z prototypami. Za mocowaniem głośnika niskośredniotonowego zastosowano metalowy pierścień do redukcji wibracji wykrytych skanerem laserowym.


Kolumny BORG korzystają ze złożonej, skomplikowanej zwrotnicy 4. rzędu Linkwitza-Rileya z opóźnieniem czasowym pomiędzy dwoma sekcjami. Propagacja fali jest wyrównana w całym paśmie przenoszenia nie tylko na osi, ale i pod szerokim kątem. Dzieli ona pasmo w nietypowym, jak na tego typu konstrukcję, miejscu – przy 1,6 kHz. Celem tego zabiegu było cięcie dużego głośnika na tyle nisko, aby nie zawężać promieniowania fali, dlatego zdecydowano się na zastosowanie głośnika AMT, o imponującej powierzchni aż 6464 mm2.

Kolejnym ważnym aspektem technicznym BORG, którego nie wolno pominąć, jest wyrównanie impedancji. Jej przebieg nie spada poniżej 6,5 Ω, a minima osiąga przy 38 Hz (7 Ω) i 20 kHz (6,5 Ω). Dzięku temu BORG będzie doskonałem partnerem dla szerokiego grona wzmacniaczy, nawet lampowych typu single ended.


Dostosuj do własnych warunków

Nawet najlepszy projekt kolumny głośnikowej potrzebuje pomocy w trudnym pomieszczeniu.

Fink Team rozumie, że nie każdy musi posiadać dedykowany, zaadaptowany akustycznie pokój z idealnym czasem pogłosu i kontrolą basu. Żeby pomóc w takiej sytuacji na tylnym panelu Borg znajduje się panel kontrolny, który pozwala na drobne modyfikacje odpowiedzi głośników w zakresie średnich i wysokich tonów oraz tłumienia głośnika basowego.

 

 

Specifications
Frequency Response: 41 Hz – 30 kHz (-6 dB) / 32 Hz – 35 kHz (-10 dB)
Average Impedance: 10 Ω
Minimum Impedance: 6,5 Ω @ 20 kHz
Sensitivity: 87 dB SPL @ 1 m for 2,83 Vrms input
Distortion: <0,2 % THD @ 87 dB SPL
Crossover Frequency: 1.600 Hz
Woofer: 260 mm ø (10 ¼'') High Powerw with 76 mm (3″) voice coil
Tweeter: 6.464 mm2 AMT (Mundorf)
Terminals: High Current Connectors for 4 mm plugs or spades
Dimensions (HxWxD): 1.050 x 300 x 400 mm
Weight: 52 kg each
Standard Finishes: Steel grey / Matt white, Matt black / Black, Black / Amarra, White / Walnut